Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 25 mars 2024 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

1608 4345  Affisch Marc Chagall (1887-1985), Frankrike. "Nice Soleil Fleurs", Mourlot, 1962. Litografisk affisch, bladstorlek: ca 98x62 cm, yttermått inklusive ram: 101x65 cm

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 19:41)

1608 7241  Akvarell Albert Theodor Gellerstedt (1836-1914), Sverige. Port. Signerad, daterad 31/7 1860. Akvarell, bildmått: 14,5x10 cm, yttermått inklusive ram: 29x23 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 18:39)

1608 7226  Akvarell Carl Ewald Lönngren (1839-1902), Sverige. Landskap med stuga. Signerad. Akvarell, bildmått: 13x20 cm, yttermått inklusive ram: 36x44 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 20:30)

1608 7308  Akvarell Gustaf Wilhelm Palm (1810-1890), Sverige. Fiskebod, Verso a verso. Signerad, daterad 19 Juli 1884. Akvarell, bildmått: 11x18 cm, yttermått inklusive ram: 24x30 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 19:07)

1608 7294  Akvarell Gustaf Wilhelm Palm (1810-1890), Sverige. Träd. Signerad, daterad 1885, med dedikation, 22x15 cm, yttermått inklusive ram: 28x22 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 19:20)

1608 7228  Akvarell Per Gustaf von Heideken (1781-1864), Sverige. Landskap med träd och stuga. Signerad. Akvarell, bildmått: 35x22 cm, yttermått inklusive ram: 49x39 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 19:05)

1608 7236  Akvarell Tryggve Hermelin (1856-1951), Soldat. Signerad, daterad 1885,47x33 cm, yttermått inklusive ram: 52x37 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 20:52)

1608 7229  Akvarell / tusch Oscar Reutersvärd (1915-2002), Sverige. Erotisk. Akvarell, bildmått: 26x19 cm, yttermått inklusive ram: 53x43 cm. Signerad

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 19:38)

1608 7132  Akvareller 13st, Kina, Akvarell. Ej signerad. Bladets mått: 24-30 cm-35x40 cm, oramade

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 20:12)

1608 7301  Akvareller 3 st, Landskap. Signerad, akvarell, numrerad Heise 1875 cm, daterad, yttermått inklusive ram: 21x19 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 20:50)

1608 6005  Ampel Karl Johanstil. Diameter: 61 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 20:03)

1608 7350  Appliquer ett par, Rokokostil. Höjd: 30 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 20:57)

1608 6145  Armbandsur 2 st, Tissot, modell äldre

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 20:46)

1608 7277  Askfat + ett par, ljusstakar, Gustavsberg, Josef Ekberg (1877-1945), Sverige. Diameter: 18 cm, höjd: 9 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 19:17)

1608 7428  Bajonett/dolk US M8AI. Längd: 33 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 20:49)

1608 7172  Bålskål Qian Long, Kina. Diameter: 26 cm. Höjd: 11 cm

1608 6017  Bänk "Log", Naoto Fukasawa, Swedese. Skiktlimmad, naturlackad ek. Längd: 100 cm. Djup: 50cm, höjd: 45cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 18:02)

1608 7243  Barskåp 1940-tal, ett dörrpar, bakomliggande barinredning, mahogny. Bredd: 85 cm. Djup: 43 cm, höjd: 110 cm, nyckel

S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 19:08)

1608 7377  Bestick silver, 36 delar, 12+ 12+ 12, Längd: 21-24,5. Bruttovikt: 2500 g ca

S�ldes f�r 11.000 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 20:39)

1608 7371  Bestick silver, 39 delar, GAB Guldsmedsaktiebolaget. Längd: 14-20,5. Vikt: 1500 gr ca brutto

S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 18:56)

1608 7010  Bestickuppsättning 38 delar, modell Olga, nysilver. Längd: 20,5-23 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 18:25)

1608 7089  Blandteknik 2 st, orientalisk. Blandteknik, bildmått: 13x8cm, yttermått inklusive ram: 36x32cm. Ej Signerad

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 18:11)

1608 7502  Blandteknik Fritjof Katter (1906-1985), Modell. Signerad, blandteknik, daterad -46, Modell, 74x49 cm, yttermått inklusive ram: 82x57 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 20:19)

1608 7165  Blandteknik Oidentifierad konstnär. Fleminggatan. Signerad L Lindberg, daterad -72. Blandteknik, bildmått: 15x21 cm, yttermått inklusive ram: 25x31 cm. Signerad

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 20:27)

1608 7030  Blandteknik Stig Olson (1936-2016), Sverige. Hund, Signerad, blandteknik, 47x60cm, yttermått inklusive ram: 49x63cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 20:31)

1608 6268  Blocktryck 3 st, Persien, yttermått inklusive ram: 38x27 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 20:46)

1608 7317  Bokhylla 2-delad, Björk. Bredd: 170 cm, djup: 30 cm, höjd: 162 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 20:55)

1608 7343  Bokhylla med skåpdel, alm, 1940-tal, längd 120. Djup: 30 cm. Höjd: 78 cm, nyckel

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 19:41)

1608 7397  Bokhylleskåp mahogny. Bredd: 130 cm, djup: 30 cm, höjd: 84 cm, nyckel

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 18:33)

1608 7398  Bokhylleskåp mahogny. Bredd: 153 cm, djup: 31 cm, höjd: 87 cm, nyckel

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 18:06)

1608 6186  Bokhyllor 3 st, mahogny. Bredd: 80 cm. Djup: 28 cm, höjd: 161 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 20:37)

1608 7336  Bokskåp Karl Johan, glasade pardörrar, mahogny. Bredd: 118 cm. Djup: 40 cm, höjd: 183 cm

S�ldes f�r 4.800 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 20:26)

1608 7409  Bokverk 3 st äldre

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 20:19)

1608 7514  Bokverk Roland Svensson (1910-2003), Sverige. Skärgårdsliv i gången tid. 1961, bibliofilupplaga med litografier, med originamålning och dedikation på försättsblad, 26x19,

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 18:27)

1608 7180  Bönesnurror 3 st, Asien, metall med träskaft. Längd: 22-26 cm, djup: 6,5-8 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 20:04)

1608 7406  Bord 1930-tal, Björk. Bredd: 60 cm, djup: 37 cm, höjd: 64 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 18:16)

1608 7296  Bordslampa Aldo Londi (1911-2003), Italien. Bitossi, Italien, delvis glaserad travertin. Höjd: 58 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 19:09)

1608 7512  Bordslampa Artemide, borstat stål. Höjd: 125 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 20:28)

1608 7319  Bordslampa Ferruccio Laviani (f. 1960), Italien. "Take", Kartell. Höjd: 30 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 20:55)

1608 7267  Bordslampa höjd: 47 cm, nutida

1608 7116  Bordslampa mässing. Höjd: 48cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 20:20)

1608 7298  Bordslampa motiv av dam, guldbemålad, metall på stensockel. Höjd: 49 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 18:12)

1608 6229  Bordslampa Tibro armatur, mässing. Höjd: ca 56 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 19:00)

1608 7139  Bordslampa Tiffanystil, nutida. Höjd: 60 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 19:18)

1608 7450  Bordslampfot 1930-tal, trä. Höjd: 29 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 19:28)

1608 7339  Bordslampfot glaserad keramik. Höjd: med skärm 105

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 19:58)

1608 7485  Bordslampfot Kina. Höjd: 37 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 20:55)

1608 7155  Bordslampfot Rörstrand, Gunnar Nylund (1904-1997), Sverige. Höjd: 18 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 20:05)

1608 7274  Bordslampor ett par, mässing. Höjd: 66 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 19:40)

1608 6018  Bordslyster Gustaviansk stil. Höjd: 48 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 18:03)

1608 7528  Bordspendyl 1800-tal. Längd: 30 cm. Djup: 13 cm, höjd: 31 cm, nyckel

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 19:39)

1608 7156  Bordsuppsatser ett par, Porslin/metall, diameter: 24,5 cm. Höjd: 33,5 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 18:24)

1608 7474  Bricka + 2 st coasters, nysilver. Diameter: 14,5 cm, längd: 54 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 20:16)

1608 7436  Bricka med etsning, 52x40 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 20:05)

1608 7020  Byrå 1800-tal, valnöt. Bredd: 104 cm. Djup: 45 cm, höjd: 83 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 18:46)

1608 7509  Byrå 1890-tal. Bredd: 105 cm. Djup: 55 cm, höjd: 86 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 20:36)

1608 7529  Byrå empire, mahogny, stenskiva. Bredd: 78 cm. Djup: 52 cm, höjd: 80 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 18:02)

1608 7510  Byrå Furu, avlutad. Bredd: 111 cm. Djup: 46 cm, höjd: 99 cm

1608 7337  Byrå Gustaviansk stil, med stenskiva. Bredd: 110 cm, djup: 48 cm, höjd: 79 cm, nyckel

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 18:22)

1608 7320  Byrå Idegran, 6-lådig. Bredd: 45 cm, djup: 33 cm, höjd: 87 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 20:55)

1608 7033  Byrå med stolar 3 delar, Längd: 85 cm. Djup: 52 cm. Höjd: 61 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 18:38)

1608 7418  Byst keramik, kejsar Napoleon, Höjd: 24 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 19:58)

1608 7419  Byster ett par, Keramik, Morianer. Höjd: 42 cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 20:45)

1608 7182  Cake stand 1880-tal, två fällbara hyllplan, mahogny. Höjd: 76 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 19:23)

1608 7152  Champagneglas + snaps, 4 delar, Clown, Anne Nilsson (f. 1953), Sverige. Orrefors, målad polykrom dekor. Höjd: 18,5-27 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 20:45)

1608 7207  Champagnekupor Ett par, Efva Attling, Orrefors, sterlingsilverring. Höjd: 12 cm. Vikt: 130 g

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 18:30)

1608 7142  Collage Oidentifierad konstnär. Signerad, yttermått inklusive ram: 70x54 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 18:00)

1608 7259  Dalahästar + tupp, 9 st. Höjd: 7-25 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 19:25)

1608 5154  Dalahästar 2 st, 1900-tal, polykrom bemålning på röd botten. Längd: 7- 12 cm. Höjd: 8-13 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 19:44)

1608 6267  Dalahästar 8 st. Höjd: 7-17,5

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 20:39)

1608 7092  Damur 18k guld, Eterna, med gravyr/inskription, bruttovikt: 13,8g. Längd: 22 cm, ur:, diameter: 2 cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 20:23)

1608 7171  Dekorelement 1800-talets mitt, spegelunderrede. Längd: 77 cm. Höjd: 30 cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 19:27)

1608 7233  Diorama Pilbåge, 66x155 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 20:39)

1608 7192  Diverse frimurarföremål

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 20:28)

1608 7225  Dörrknackare I form av hand med kula, Järn, modell äldre. Höjd: 16,5 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 18:10)

1608 7297  Etsning Robert Lawson (1892-1957), USA. "We fix flats". Motiv från boken "The Wee Men of Ballywooden". Signerad. Bildmått: 18x22,5, yttermått inklusive ram: 37x43 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 19:32)

1608 7327  Etsningar 4 st, Hans Norsbo (1897-1955), Sverige. Signerade, oramade lösa blad. Bladets mått: 26x21 - 35-26 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 19:44)

1608 6056  Fällbord Björk. Diameter: 63 cm, höjd: 70 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 19:15)

1608 7466  Färgetsning Enrico Benaglia (f. 1938), Italien. Signerad, numrerad 46/90. Bildmått: 57x43 cm, yttermått inklusive ram: 86x64 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 19:37)

1608 7143  Färgetsning Jan Dahlgren (f. 1954), Sverige. "Vandring". Signerad, numrerad 28/97. Bildmått: 49x39 cm, yttermått inklusive ram: 68x55 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 18:27)

1608 7519  Färgetsning Mariana Manner (f. 1943), Sverige. Signerad, numrerad 71/240, daterad -96. Bildmått: 20x25, oramad

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 20:58)

1608 7111  Färglitografi Curt Asker (f. 1930), Sverige. Signerad, numrerad 9/150. Färglitografi, bildmått: 35x26cm, yttermått inklusive ram: 44x33cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 20:11)

1608 7096  Färglitografi Eric Elfwén (1921-2008), Sverige. Signerad, numrerad 318/360 1989. Färglitografi, daterad bildmått: 33x45cm, yttermått inklusive ram: 50x60cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 19:49)

1608 7106  Färglitografi Helmtrud Nyström (f. 1939), Sverige. "Blå äng". Signerad. Färglitografi. Bladets mått: 61x58cm, yttermått inklusive ram: 70x70cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 18:24)

1608 7318  Färglitografi Hiroshi Kado (1909-1994), Japan. Surrealistiskt motiv. Signerad, numrerad Artist proof. Färglitografi, bildmått: 55x40 cm, yttermått inklusive ram: 74x56 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 18:29)

1608 6402  Färglitografi Karl Höglund (f. 1940), Sverige. Signerad, EA-upplaga (Épreuve d’artiste). Färglitografi. Bladets mått: 43x51 cm, yttermått inklusive ram: 59x66 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 18:15)

1608 7137  Färglitografi Max Walter Svanberg (1912-1994), Sverige. Signerad, numrerad 31/130, daterad 65. Färglitografi, bildmått: 33x26cm, yttermått inklusive ram: 48x45cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 19:28)

1608 7053  Färglitografi Oidentifierad konstnär. Signerad Oliw87, numrerad 21/50. Färglitografi, bildmått: 69x52cm, yttermått inklusive ram: 81x61cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 18:23)

1608 7056  Färglitografi Oidentifierad konstnär. Signerad, numrerad 9/10, uggla. Färglitografi, bildmått: 65x45cm, yttermått inklusive ram: 81x61cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 20:13)

1608 6307  Färglitografi Peter Dahl (1934-2019), Sverige. Folkhav. Signerad, numrerad 90/300, oramat löst blad, Färglitografi. Bladets mått: 40x61 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 20:11)

1608 7457  Färglitografi Picasso, numrerad 360/375, ej signerad, Mor och barn, oramat löst blad. Färglitografi, bildmått: 51x40 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 20:30)

1608 7055  Färglitografi Thierry Porten. Signerad, färglitografi, numrerad 3/20 cm, yttermått inklusive ram: 71x51cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 18:48)

1608 6219  Färglitografi/affisch Björn Wiinblad (1918-2006), Danmark. Signerad, daterad 53 "Musikskalder til spilselv". Färglitografi, bildmått: 84x61 cm, yttermått inklusive ram: 90x67 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 18:45)

1608 7487  Färglitografier 4 st, Mikael Kihlman (f. 1953), Sverige. Signerad, numrerad Pt, Landskap, yttermått inklusive ram: 60x67 - 64x80 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 20:55)

1608 7442  Fat 3 st, Kina, Blåvitt kompaniporslin. Längd: 13,5 cm, diameter: 16 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 20:23)

1608 7222  Fat Gunnar Nylund (1904-1997), Sverige. Märkt "Äkta brons", dekor med fiskar. Diameter: 27 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 19:36)

1608 7365  Fat silver, 1949. Diameter: 22,5 cm, vikt: 290 gr

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 19:55)

1608 7198  Fat/skålfat 3 delar, Kina, Blåvitt kompaniporslin. Diameter: 14,5-20,5

S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 19:20)

1608 6088  Fåtölj Arne Norell, modell Gripsholm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 20:39)

1608 7022  Fåtölj med fotpall, Seat-up, OH Sjögren, Tranås

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 19:17)

1608 6231  Fåtöljer 2 st, på trissor. Bredd: 72 cm, höjd 90 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 19:09)

1608 6349  Figuriner 12 st, Bing & Grøndahl, barn. Höjd: 5-17,5 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 18:19)

1608 7480  Figuriner 2 st, Porslin. Höjd: 14-18 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 20:30)

1608 6348  Figuriner 7 st, Royal Copenhagen, Björnar. Höjd: 5-9 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 18:18)

1608 7285  Fioler 3 st. Längd: 60 ca

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 19:15)

1608 7286  Fiolstråkar 10 st. Längd: 64-75 cm

1608 7352  Fiskservis 9 delar, Johnson Bros, 8 mattallrikar. Diameter: 26 cm, uppläggningsfat Längd: 40,5 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 18:06)

1608 7209  Flaska modell äldre, Genever, Lergods. Höjd: 26 cm

1608 6310  Flaskor 2 st, Holmegaard, Otto Brauer. Höjd: 25-25,5

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 18:09)

1608 7036  Fotogenlampa höjd: 75cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 19:47)

1608 7047  Fotpall Längd: 32cm. Höjd: 10cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 18:19)

1608 7124  Gardiner 8st. 77x300cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 19:21)

1608 7125  Gardiner Ett par, 110x320cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 20:08)

1608 7126  Gardiner Ett par, 95x250 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 21:01)

1608 7252  Gitarr Cantus, akustisk. Längd: 103 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 19:53)

1608 7244  Gitarr Yamaha. Längd: 100 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 18:19)

1608 7083  Glas 10st kristall. Höjd: 7,5cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 20:08)

1608 6067  Glasservisdelar 20 delar, Etsad dekor. Höjd: 10-16 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 18:27)

1608 7284  Glasservisdelar 25 del ca, Fyrklövern. Höjd: 14-20 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 20:27)

1608 7288  Glasservisdelar ca 60 delar, Karlberg. Höjd: 4-17 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 20:09)

1608 7289  Glasservisdelar ca 65 delar, snarlika, Karlbergsmodell. Höjd: 8,5-13 cm, 15 snapsglas, 30 starkvinsglas, 6 vinglas, 23 coupeglasmodell

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 19:18)

1608 6320  Glasservisdelar Kosta Boda, "Elon", Elis Bergh (1881-1954), Sverige. 69 delar. Höjd: 7-12 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 20:19)

1608 7079  Glassköljare + skål i koppar. Längd: 25-27cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 19:22)

1608 6154  Golvlampa mässing. Höjd: 147 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 18:36)

1608 7403  Golvlampa Trä. Höjd: 170 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 18:17)

1608 7315  Golvlampor ett par, Belid. Höjd: 128 cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 18:19)

1608 7004  Golvlampor Ett par, Belid. Metall, justerbara. Halogen. Höjd: ca 130 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 20:05)

1608 7341  Golvvas Rörstrand, design: Alf Wallander (1862-1914), Sverige. Höjd: cm. Höjd: 35. Diameter: 30 cm

1608 7134  Gouache Ettore Gianni. Signerad, Capri, 20x26cm, yttermått inklusive ram: 34x39cm

1608 7448  Grafiskt blad "Le Serment d Amour". Bildmått: 57x43 cm, yttermått inklusive ram: 65x50 cm. Ej signerad

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 18:42)

1608 7173  Grafiskt blad Caroline af Ugglas (f. 1972), Sverige. Signerad, numrerad 8/75. Gicléetryck. Bladets mått: 63x24 cm, yttermått inklusive ram: 83x42 cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 20:47)

1608 6076  Grafiskt blad efter Pablo Picasso, ej signerad, 29x21,53x45 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 19:16)

1608 7434  Gravyr le petit Therese. Bildmått: 36x25 cm, yttermått inklusive ram: 51x41 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 18:07)

1608 7449  Gravyrer 3 st, modell äldre, Jaktmotiv. Bildmått: 7x21 cm, yttermått inklusive ram: 13x27 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 20:04)

1608 7435  Gravyrer 4 st, diverse, yttermått inklusive ram: 41x57-57x78 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 20:08)

1608 7433  Gravyrer/etsningar 8 st, diverse, yttermått inklusive ram: 20x14-27x20 cm. Ej signerad

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 19:46)

1608 7494  Halsband + 1 par örhängen, Idemaria, Italien. Längd: 50 samt 6 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 20:21)

1608 6421  Halsband Lapis Lasuli/Malakiter, lås 18 k. Längd: 70 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 21:02)

1608 7367  Halsband silver. Längd: 30 cm, vikt: 100 gr

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 20:47)

1608 7205  Handdukar 6 + 6 st, oklippta

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 18:35)

1608 7208  Hänkelvas Vittorio Zecchin (1878-1947), Italien. Venini. Ej märkt. Dubbelhänklad, så kallad Holbeinvas. Höjd: ca 32 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 20:22)

1608 7175  Hatthylla längd: 56 cm

1608 7239  Herrbetjänt höjd: 110 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 20:54)

1608 7129  Herrur Waltham, master, stål. Diameter: 30mm cm, läderband, manuell, kronograf.

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 19:24)

1608 7311  Hörnskåp England, Idegran. Höjd: 182 cm, nyckel

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 18:07)

1608 7384  Ikon tempera på träpannå, 20x14,5

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 19:40)

1608 6347  Kaffe & mockaservisdelar 44 delar, Måsen, Bing & Grøndahl, skapad 1895 av Fanny Garde (1855-1928)

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 18:12)

1608 7151  Kaffegods 17 delar, Sovjetunionen USSR, Lomonosov

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 18:45)

1608 7232  Kaffegods 9 koppar och fat + 1 kanna + ett extra fat, Rörstrand, "Primeur", Signe Persson-Melin (f. 1925), Sverige

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 20:41)

1608 7444  Kaffekoppar 12 st, Rosenthal, Bavaria, dekor med blommor

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 18:35)

1608 7084  Kaffeservisdelar 12 delar, Blå Blom, Gustavsberg. Blomsterdekor i underglasyrblått

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 19:08)

1608 7123  Kaffeservisdelar 20 delar, Bavaria.

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 20:21)

1608 7272  Kaffeservisdelar Grön Anna, Rörstrand, 20 delar, 12 assietter 18 cm, 4 koppar med fat + 2 extra fat, sockerskål, gräddkanna

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 21:02)

1608 7374  Kaffeskedar 12 st, silver. Längd: 9 cm. Vikt: 95 gr ca

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 19:45)

1608 7492  Kandelaber nysilver, 1800-tal. Höjd: 46 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 20:12)

1608 7498  Kanna Koppar, omkring 1800. Höjd: 26-36 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 19:33)

1608 6144  Kappa + uniformsrock + bälte + mössor, Modell 60, "D96", Överste Signaltrupperna

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 20:41)

1608 7279  Karaffer + tillbringare+ vinkanna, 5 delar, kristall, Höjd: 23-35 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 19:58)

1608 7278  Karaffer 4 st, glas. Höjd: 22-29 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 20:55)

1608 6244  Karaffer 8 st, Kristall, Olika modeller & åldrar. Höjd: 22-31 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 19:53)

1608 7471  Karaffer Kristall, glas. Höjd: 22- 35 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 18:29)

1608 7482  Karmstol England, omkring 1900

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 19:50)

1608 7470  Karmstol Louis XV-stil

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 19:43)

1608 7396  Karmstol Louis XV-stil

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 20:21)

1608 7306  Karmstolar 4 st, Dan Form, Danmark, "Boto"

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 18:26)

1608 7316  Karmstolar 4 st, Dan Form, Danmark, "Boto"

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 19:10)

1608 7018  Karmstolar ett par, Karl Johan-stil, mahogny

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 19:13)

1608 7238  Karmstolar med fotpall, 3 delar, Rotting

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 18:56)

1608 7373  Kina/japan 4 delar, vas+ luktflaska+ armband+ lackskrin. Längd: 13 cm. Höjd: 6-9 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 18:14)

1608 7227  Klädskåp omkring 1900, vitmålat, ett dörrpar med 4 bakomliggande hyllplan. Bredd: 117 cm. Djup: 53 cm. Höjd: 200 cm, nyckel

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 19:03)

1608 7168  Klockarmband 2 st, Omega. Längd: 16. 5 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 20:50)

1608 7193  Knivar & gafflar 12 delar, silverhantag. Längd: 17-33. Vikt: 800g brutto

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 20:21)

1608 7249  Konsolbord med stenskiva. Bredd: 60 cm. Djup: 35 cm, höjd: 79 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 20:31)

1608 7441  Koppar + skålar, 4 delar, Kina, Famille Rose. Höjd: 4-6,5

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 19:19)

1608 7440  Koppar 2 st, Kina, Blåvitt kompaniporslin. Höjd: 6-6,5

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 20:54)

1608 7093  Kristallkrona höjd: ca 66cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 19:42)

1608 7248  Lampbord ett par, mässing och glas. Bredd: 51 cm, djup: 51 cm, höjd: 50 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 19:05)

1608 7491  Lampetter ett par, guldfärgad metall. Höjd: 44 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 20:35)

1608 7077  Laxbräda Frankrike. Längd: 93cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 20:51)

1608 7138  Linnedukar + löpare, bland annat Klässbol

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 19:06)

1608 6383  Litografi Hans Alfredsson. Signerad, daterad -81, "Jag sitter så mjuk på världen", oramat löst blad. Bladets mått: 42x59 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 18:20)

1608 7054  Litografi Jonathan Josefsson (Ollio) (f. 1978), Sverige. Signerad, numrerad 11/50. Bildmått: 55x37cm, yttermått inklusive ram: 81x61cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 18:28)

1608 5238  Ljuskrona Empirestil. Höjd: 80 ca

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 20:23)

1608 6443  Ljuskrona Gustaviansk stil, med glaskupa. Höjd: 60 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 20:07)

1608 6184  Ljuskrona rokokostil, prismor. Höjd: 70 ca

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 20:46)

1608 7300  Ljusplåtar Ett par, mässing. Bredd: 15 cm. Höjd: 27 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 20:27)

1608 7035  Ljusplåtar Ett par, mässing. Höjd: 31cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 20:51)

1608 7085  Ljusstakar 3 st, Englesson. Cylinder 2000, design: Staffan Englesson. Höjd: 8-19 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 19:35)

1608 7206  Ljusstakar 6 st, Änglar, metall, ej signerade. Höjd: 8 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 20:11)

1608 7201  Ljusstakar Ett par, glas. Höjd: 26 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 20:31)

1608 7195  Ljusstakar Ett par, Göran Wärff (1933-2022), Sverige. Kosta. Höjd: 7,5 cm

1608 7422  Ljusstakar ett par, Marmor/mässing. Höjd: 23 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 20:02)

1608 7118  Ljusstakar Ett par, mässing. Höjd: 22cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 20:23)

1608 7344  Ljusstakar ett par, mässing. Höjd: 32 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 18:14)

1608 7426  Ljusstakar ett par, Metall. Höjd: 23 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 19:30)

1608 7078  Ljusstakar Ett par, nysilver, & fruktfat nysilver. Höjd: 18-19cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 20:52)

1608 7045  Ljusstake sk. Tuppstake, Smide. Höjd: 56cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 19:25)

1608 7360  Lockurna Porslin, Rörstrand, 1876. Höjd: 15 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 18:32)

1608 7477  Lockurna Royal Copenhagen, "Craquelé", porslin med krackelerad glasyr, nr. 3428. Höjd: 24 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 19:00)

1608 7253  Luta längd: 98 cm, djup: 33,5 cm, höjd: 10 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 20:28)

1608 7039  Malmgryta Diameter: 34cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 18:23)

1608 7204  Mask Afrika. Höjd: 35 ca

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 18:36)

1608 7203  Masker 2 st, Indonesien, trä och metall. Höjd: 20-30 cm

1608 6257  Mat + kaffeservisdelar, 25 delar, ca, Annika. Rörstrand. Längd: 10,5-25 cm, djup: 8,5-25 cm, höjd: 2-6 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 20:15)

1608 7515  Matsalsgrupp mahogny, Bord + 2 karmstolar+ 8 stolar. Längd: 160 cm, djup: 120 cm, höjd: 77 cm, + 5 iläggx49 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 18:13)

1608 7214  Matservis 45 del ca, Bavaria

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 18:02)

1608 6346  Matservisdelar 50 del ca, Måsen, Bing & Grøndahl, skapad 1895 av Fanny Garde (1855-1928. Längd: 7,5-27 cm, höjd: 4-14 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 18:16)

1608 6239  Matta "Falster antracit", 135x195 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 19:39)

1608 7212  Matta Gallerimodell, ull, 84x335 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 19:47)

1608 7429  Matta orientalisk, 125x196 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 20:38)

1608 7082  Matta Orientalisk, 155x220 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 19:08)

1608 7052  Matta orientalisk, 89x135cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 19:26)

1608 6109  Matta orientalisk, Afghan, 150x200 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 20:30)

1608 7016  Matta orientalisk, afghan, 203x263 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 18:14)

1608 6318  Matta orientalisk, Heriz, 310x427 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 19:45)

1608 7014  Matta orientalisk, Kashmir, 153x244 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 18:33)

1608 6027  Matta orientalisk, Kelim, semiantik, 179x370 cm

1608 7157  Matta Röllakan, gallerimodell, 83x290 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 20:48)

1608 7432  Mikroskop Manon 17036 i låda. Höjd: 28-30 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 18:34)

1608 7257  Miniatyrer 4 st. Höjd: 10-15 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 18:43)

1608 7256  Miniatyrer 4 st. Höjd: 7 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 20:01)

1608 7263  Minkpäls storlek: 38-40 ca, SAGA-mink, Nils Bergström Stockholm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 20:24)

1608 7216  Mortel Sri Lanka, med stöt, sten. Längd: 23,5 cm, djup: 11 cm, höjd: 7 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 19:27)

1608 7405  Nattygsbord ett par. Bredd: 37 cm, djup: 31 cm, höjd: 51 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 18:23)

1608 7345  Nattygsbord ett par. Stål och mahogny, Låda i sargen. 47x33. Höjd: 48 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 19:22)

1608 7322  Oljemålning Alexander Tolstoy (1895-1969), Sverige. Stilleben. Signerad. Olja på duk, 48x51 cm, yttermått inklusive ram: 67x70 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 20:32)

1608 7100  Oljemålning Arthur Heickell (1873-1958), Finland. Signerad, landskap. Olja på duk, 43x62cm, yttermått inklusive ram: 48x67cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 18:36)

1608 6016  Oljemålning Arup Jensen (1906-1956), Danmark. Fiskeläge. Signerad. Olja på duk, 67x96 cm, yttermått inklusive ram: 81x110

1608 7091  Oljemålning Bengt Ellis (1923-2006), Sverige. Signerad, Fjällbäck om våren, Olja på duk, 60x63cm, yttermått inklusive ram: 66x70cm

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 18:51)

1608 7462  Oljemålning Berk, Signerad, skummande vågor. Olja på duk, 59x79 cm, yttermått inklusive ram: 77x97 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 19:35)

1608 7070  Oljemålning Carl Berggren. Signerad, daterad 1875, landskap. Olja på pannå, 20x30cm, yttermått inklusive ram: 33x44cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 19:35)

1608 7231  Oljemålning Elias Erdtman (1862-1945), Sverige. Landskap med fåglar. Signerad, daterad Dûseldorf -85, duk på pannå, 40x26 cm, yttermått inklusive ram: 51x38 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 19:55)

1608 7003  Oljemålning Elisabeth Ekwall. Signerad, daterad 2021, efter J W Waterhouse, "Study for a naiad. Olja på duk, 48x37 cm, yttermått inklusive ram: 50x39 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 18:18)

1608 4117  Oljemålning Eugen Kampf (1861-1933), Bygata. Signerad. Olja på duk, 59x79 cm, yttermått inklusive ram: 72x92 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 19:00)

1608 6106  Oljemålning Fred Andersson (1921-1990), Sverige. Signerad, daterad -56, Stilleben. Olja på duk, 65x81 cm, yttermått inklusive ram: 76x92 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 20:13)

1608 7103  Oljemålning G Blomfeld. Signerad, hus. Olja på duk, 37x45cm, yttermått inklusive ram: 48x57cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 18:29)

1608 6079  Oljemålning Gunnar Mossberg (1903-1983), Sverige. Signerad, Stockholmsmotiv. Olja på duk, 33x40 cm, yttermått inklusive ram: 48x56 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 19:30)

1608 7136  Oljemålning Gunnar Mossberg (1903-1983), Sverige. Signerad. Olja på duk, 46x55cm, yttermått inklusive ram: 49x58cm

1608 6080  Oljemålning Gunnar Zetterström (1902-1965), Sverige. Vy mot Oscarskyrkan. Signerad. Olja på pannå, 41x50 cm, yttermått inklusive ram: 50x60 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 19:32)

1608 7461  Oljemålning Harry Thomander (f. 1916), Sverige. Signerad, daterad 55, Solrosor. Olja på duk, 109x84 cm, yttermått inklusive ram: 123x97 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 20:09)

1608 7465  Oljemålning Harry Thomander (f. 1916), Sverige. Stadsmotiv. Signerad. Olja på pannå, 23x33 cm, yttermått inklusive ram: 38x47 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 20:37)

1608 7105  Oljemålning Knut Haggren (f. 1926), Sverige. Stadsmotiv. Signerad. Olja på duk, 54x37cm, yttermått inklusive ram: 69x51cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 19:18)

1608 7109  Oljemålning Lars Fohlin (1934-1997), Sverige. Stadsmotiv. Signerad. Olja på pannå, 21x26cm, yttermått inklusive ram: 24x30cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 18:58)

1608 7066  Oljemålning Maths. Signerad, daterad 56, komposition. Olja på pannå, 39x52cm, yttermått inklusive ram: 49x62cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 20:14)

1608 6387  Oljemålning Mats Mason (1894-1983), Sverige. "Vårsöndag, Sitjes Spanien". Signerad, daterad 1952. Olja på duk, 50x60 cm, yttermått inklusive ram: 56x67 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 18:42)

1608 7164  Oljemålning Maurice Moberg (1923-2014), Sverige. "Kattvik". Signerad. Olja på duk, 22x30 cm, yttermått inklusive ram: 24x32 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 19:02)

1608 7163  Oljemålning Maurice Moberg (1923-2014), Sverige. Motiv från Skåne. Signerad. Olja på duk, 22x30 cm, yttermått inklusive ram: 24x32 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 20:06)

1608 7382  Oljemålning oidentifierad Konstnär, 1950-tal, Stilleben. Signerad HS. Olja på duk 29x39 cm, yttermått inklusive ram: 36x47 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 19:56)

1608 7366  Oljemålning Oidentifierad Konstnär, porträtt. Signerad 1929, Olja på duk, 44x35 cm, yttermått inklusive ram: 53x44 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 18:22)

1608 7472  Oljemålning Oidentifierad Konstnär, Venedigmotiv, Signerad. AM. Olja på pannå 22,5x16 cm, yttermått inklusive ram: 38x32 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 20:25)

1608 7107  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Björkar. Signerad Hallström. Olja på pannå, 32x32cm, yttermått inklusive ram: 45x46cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 20:12)

1608 7467  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad, 1800-tal, bygata. Olja på pannå, 25x20 cm, yttermått inklusive ram: 32x27 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 18:06)

1608 7431  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad, 1800-tal, Kreatur. Olja på pannå, 19x24 cm, yttermått inklusive ram: 32x37 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 20:16)

1608 7057  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad, blomsterstilleben. Olja på pannå, yttermått inklusive ram: 40x44cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 20:22)

1608 6126  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad, motiv från Norra Lagnö. Olja på duk, 60x78 cm, yttermått inklusive ram: 72x91 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 19:16)

1608 6283  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad, Skogslandskap. Olja på duk, 125x106, oramad

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 18:55)

1608 7027  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad. Olja på pannå, 42x30cm, yttermått inklusive ram: 62x51cm

S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 20:36)

1608 6316  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Landskap med pilträd och bebyggelse, ej signerad. Olja på duk, 45x31 cm, yttermått inklusive ram: 58x44 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 19:31)

1608 6317  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Omkring 1900, ej signerad, Landskap med kvinna. Olja på duk, 50x34 cm, yttermått inklusive ram: 63x48 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 19:33)

1608 7090  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, blomsterstilleben. Olja på pannå, 39x31cm, yttermått inklusive ram: 50x42cm

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 20:59)

1608 6297  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, daterad 1922, vinterlandskap. Olja på duk, 76x117 cm, yttermått inklusive ram: 85x126 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 19:43)

1608 7110  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, häst och vag. Olja på duk, 27x21cm, yttermått inklusive ram: 39x33cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 20:48)

1608 7102  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, landskap. Olja på pannå, 57x66cm, yttermått inklusive ram: 74x84cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 18:44)

1608 6097  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, Nürnberg. Olja på pannå, 67x74 cm, yttermått inklusive ram: 74x80 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 18:33)

1608 7068  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad. Olja på duk, 48x33cm, yttermått inklusive ram: 55x41cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 19:26)

1608 7087  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad. Olja på pannå, kvinna, yttermått inklusive ram: 64x36cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 19:18)

1608 6340  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Tidigt 1800-tal, otydlig signatur, Madonna. Olja på duk, 90x69 cm, yttermått inklusive ram: 105x83 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 18:04)

1608 7305  Oljemålning Olle Carlström (1920-2006), Sverige. "Reflex av sol II". Signerad. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 29x24 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 20:44)

1608 7160  Oljemålning Otto Lindberg (1880-1955), Sverige. Signerad, daterad 1928. Olja på pannå, 30x46 cm, yttermått inklusive ram: 37x54 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 20:17)

1608 6115  Oljemålning Sten Ekendahl (1897-1968), Sverige. Fiskeläge. Signerad. Olja på duk, 43x61 cm, yttermått inklusive ram: 57x74 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 18:54)

1608 6113  Oljemålning Sten Ekendahl (1897-1968), Sverige. Signerad, marin. Olja på duk, 66x50 cm, yttermått inklusive ram: 86x69 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 18:49)

1608 7282  Oljemålning Thure Lindh (1913-1976), Finland. Höstlandskap med tjärn. Signerad. 72x127 cm, yttermått inklusive ram: 100x154 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 20:18)

1608 6405  Oljemålning Uno Vallman (1913-2004), Sverige. Komposition. Signerad, daterad 1966. Olja på duk, 53x63 cm, yttermått inklusive ram: 62x73 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 18:35)

1608 7088  Oljemålningar 2 st. Signerade, natur. Olja på duk, 21x14cm, yttermått inklusive ram: 34x28cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 19:11)

1608 7469  Pall 1950-tal. Längd: 55 cm, d 37,5 cm. Höjd: 48,5 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 20:12)

1608 7261  Pall Furu. Bredd: 70 cm, djup: 26 cm, höjd: 33 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 20:42)

1608 7044  Pallar 2 st, design: Ingvar Kamprad för Habitat. Trebent pall i lackerad furu. Höjd: 35 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 20:20)

1608 7375  Parti silver 18 delar. Vikt: 400 gr ca

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 18:45)

1608 7368  Parti silver 7 delar. Vikt: 170 gr ca

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 20:42)

1608 7443  Påsktuppar 2 st, Stina Sörman (1910-1993), Sverige. Stockholm, gips, bemålade. Höjd: 23-28 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 18:38)

1608 7503  Påsktuppar 4 st, trä, bemålade, bland annat Alfta Hälsingland. Höjd: 19-27 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 20:22)

1608 7408  Pastell 1800-tal, ej signerad, porträtt, 58x45 cm, yttermått inklusive ram: 72x59 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 20:25)

1608 4083  Pastell Erland Cullberg (1931-2012), Sverige. Porträtt. Signerad, daterad -94. Bildmått: ca 42x30 cm, yttermått inklusive ram: 59x46 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 19:50)

1608 7446  Pastell Oidentifierad konstnär. Signerad TP, "Djävulen", 32x22 cm, yttermått inklusive ram: 50x38 cm

1608 7024  Pelarbord diameter: 50 cm, höjd: 71 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 20:03)

1608 7032  Pelarbord höjd: 60cm

1608 7468  Pennor 8 st, bland annat Parker. Längd: 12,5-14 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 20:52)

1608 7176  Penselvas Kina, cloisonné. Höjd: 28 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 20:11)

1608 7420  Penselvas Kina. Höjd: 28 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 19:32)

1608 7076  Piedestal Kina. Höjd: 16cm, diameter: 29cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 20:00)

1608 7340  Pistol 1800-tal

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 18:15)

1608 6330  Plafond Fåglavik, 1930-/40-tal, Dia 60, höjd: 60 ca

1608 7437  Plansch Skolkarta över Palestina från 1960,165x122

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 20:17)

1608 7399  Pottskåp sengustaviansk stil. Bredd: 41 cm, djup: 30 cm, höjd: 70 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 18:13)

1608 7454  Ramar 3 st, yttermått inklusive ram: 23x19,5 - 30x35 cm

1608 7001  Ring 18k guld med diamant ca 0,65 ct. Vikt: 3g. Ringmått: 16,7

S�ldes f�r 5.600 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 20:45)

1608 6409  Ringar + hänge, 3 delar, 14k, Finland, med stenar. Vikt: 6,8g ca, ringmått 14 och 19

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 19:38)

1608 7412  Rock Textil, Asien. Längd: 105 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 19:28)

1608 7329  Safaristol Bengt Ruda, IKEA. Fåtölj/Safaristol, modell ”Cikada”, Sverige, 1960-tal

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 18:27)

1608 7404  Salongsbord Empire. Diameter: 56 cm, höjd: 80 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 18:54)

1608 7120  Satsbord 3 delar. Höjd: 45-50cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 19:01)

1608 7121  Satsbord 3 delar. Höjd: 45-50cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 19:10)

1608 7167  Satsbord 4 delar. Bredd: 48 cm. Djup: 34 cm, höjd: 69 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 18:08)

1608 7520  Sekretär 1800-tal, Björk. Bredd: 102 cm, djup: 45 cm, höjd: 109 cm, nyckel

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 19:11)

1608 6371  Sekretär Sengustaviansk, mahogny, med stenskiva. Bredd: 93 cm, djup: 52 cm, höjd: 123 cm, nyckel

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 21:04)

1608 7246  Serveringsvagn mässing. Längd: 68 cm, djup: 39 cm, höjd: 65 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 18:29)

1608 7356  Serveringsvagn med toppskiva i glas, hyllplan samt 2 lådor i sargen. Bredd: 74 cm. Djup: 41 cm, höjd: 58 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 20:09)

1608 7178  Servisdelar 14 delar, Rörstrand, Japan, 1800-taL

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 20:20)

1608 7354  Servisdelar 19 st, Rörstrand, Japan, 11 mattallrikar 26 cm, 3 assietter 18,5 cm, 5 fat 15 cm

1608 7358  Servisdelar 20 delar, Blå Eld, Hertha Bengtson (1917-1993), Sverige. Rörstrand, flintgods, 6 assietter 19 cm, 5 fa. Längd: 16,5 cm, uppläggningsfat 28 cm, 8 äggkoppar

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 18:39)

1608 7145  Servisdelar 35 delar, Villeroy & Boch, Naif

S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 19:35)

1608 7493  Servisdelar Gefle, Christina, 15 del

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 19:35)

1608 7357  Servisdelar Gustavsberg, Flytande blått, 18 delar, 14 mattallrikar. Diameter: 24 cm, 3 uppläggningsfat. Längd: 27-43 cm, samt skål på fot

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 20:08)

1608 7073  Silverkäppar 3 st. Längd: 80-87cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 19:50)

1608 6021  Skål Boda, Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Diameter: 17 cm, höjd: 12 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 18:23)

1608 7220  Skål Cararra, Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Snäckformad, Gustavsberg, 25x23 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 19:42)

1608 7190  Skål floral dekor, Portmeirion, England. Diameter: 28 cm. Höjd: 14 cm

1608 7258  Skål Gustavsberg, Josef Ekberg (1877-1945), Sverige. 1926. Diameter: 21 cm, höjd: 8 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 20:15)

1608 7188  Skål ORREFORS, "Grunda bäckar där de fara", diameter: 14,5 cm. Höjd: 12 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 20:52)

1608 7194  Skålar Bland annat Upsala-Ekeby, diameter, ca 17 cm. Höjd: 9-13 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 20:50)

1608 6324  Skålfat + fat och hänkelvas, 3 delar, Upsala-Ekeby, glaserad stengodslera. Diameter: 23-41, höjd: 8-19 cm

1608 7251  Skålfat 2 st, Kina, 1800-tsal. Längd: 26 ca

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 20:24)

1608 7511  Skåp Furu. Bredd: 128 cm. Djup: 48 cm, höjd: 212 cm, nyckel

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 20:30)

1608 7407  Skåp mahogny, Hjalmar Larsson, Tibro. Bredd: 98 cm, djup: 43 cm, höjd: 115 cm, nyckel

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 18:48)

1608 7159  Skedar 4 st, silver, 1700-/1800-tal. Längd: 2 ca cm. Vikt: 190 g

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 19:15)

1608 7370  Skinkbestick 2 del + tårtspade, silver. Längd: 28 cm, vikt: 300 gr ca

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 19:07)

1608 7270  Sköljkoppar 5 st, mässing, Firma Svenskt Tenn. Diameter: 11,5 cm, höjd: 5 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 20:23)

1608 7183  Sköljskålar 8 st, med monogram. Diameter: 11,5 cm, höjd: 7 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 20:49)

1608 7031  Skrivbord Längd: 108 cm. Djup: 63 cm, höjd: 78 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 20:18)

1608 7353  Skrivbord mahogny. Bredd: 176 cm. Djup: 86 cm. Höjd: 73 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 19:34)

1608 6373  Skrivbyrå omkring 1800, mahogny. Bredd: 110 cm, djup: 55 cm, höjd: 107 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 20:59)

1608 7265  Skrivställ silver / kristall, CG Hallberg, 1909. Längd: 22 cm, vikt: 880g brutto, (platta 390g)

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 19:36)

1608 7517  Skulptur 1900-tal, Kina, häst i brons. Längd: 40 cm, höjd: 30 cm

1608 5418  Skulptur Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. "Buddhas tand", Kosta Boda Edition. Signerad, numrerad 4/30, no 939603. Längd: 12,5 cm, djup: 12,5 cm, höjd: 13 cm

1608 7346  Skulptur brons, Tore Strindberg (1882-1968), Sverige. Gjutarstämpel Otto Meyer fud, flicka med fågel. Höjd: 13,5 cm

S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 19:05)

1608 7058  Skulptur Gjutjärn, flodhäst. Höjd: 10cm

1608 7349  Skulptur Grön sten. Höjd: 10 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 19:53)

1608 7162  Skulptur Hund, Stengods. Höjd: 35 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 18:02)

1608 7131  Skulptur Lisa Larson (1931-2024), Sverige. Emma ur serien ABC-Flickor, Gustavsberg 1958-1973, målad och delvis glaserad brun stengodslera. Höjd: 16 cm

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 19:34)

1608 2033  Skulptur Lisa Larson (1931-2024), Sverige. Igelkott, JIE. Stengods. Höjd: 8 cm. Längd: 11 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 19:32)

1608 7479  Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Älg ur Stora Zoo, Gustavsberg 1958-1979. Målad och glaserad brun stengodslera, i produktion 1958-1979. Längd: 23 cm, Höjd: 26 cm, lagad

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 18:30)

1608 7478  Skulptur LP Jörgensen, Köpenhamn, Danmark, lergods, "Lille Mor". Höjd: 37 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 18:54)

1608 7186  Skulptur Man på häst, Indien, brons. Längd: 9 cm, höjd: 16 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 18:21)

1608 7423  Skulptur Marmor. Höjd: 24 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 20:13)

1608 7144  Skulptur Oidentifierad konstnär. Orienterare. Patinerad metall, ej signerad. Höjd: 17 cm

1608 7181  Skulptur PJ Mene (efter), får, brons. Längd: 22 cm. Höjd: 15 cm

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 20:44)

1608 7388  Skulptur i glas på glassockel. Höjd: 25 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 19:35)

1608 7213  Skulpturer 2 st, José Cubero Gabardon (1818-1877), ej signerade, etiketterade Malaga. Höjd: 25-27 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 19:24)

1608 7196  Skulpturer 3 st, Keramik. Höjd: 17-34 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 20:15)

1608 7260  Skulpturer 4 st, trä, orientaliska. Höjd: 35 ca

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 18:29)

1608 6195  Skulpturer ett par, 1800-talets slut, patinerad metall. Höjd: 30 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 20:56)

1608 7247  Slagbord Björk, 1890-tal. Bredd: 88 cm. Djup: 2x43 cm, höjd: 78 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 18:20)

1608 7490  Slagbord Ett par, IKEAs 1700-talsserie, "Bergslagen". Bredd: 22 + 2x70. Djup: 117 cm, höjd, 75 cm

S�ldes f�r 7.000 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 20:27)

1608 7210  Smörkruka Gustafsberg, Proveniens Kåge. Längd: 28 cm, höjd: 15 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 20:57)

1608 7191  Smycken 5 delar, med stenar. Höjd: 3-4,5

1608 7304  Soffa 2-sits, med bakertyg. Längd: 145 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 21:08)

1608 7513  Soffa 3-sits. "Stilstoppning, Nils Olov Pettersson". Längd: 195 cm, sitthöjd 40-45 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 18:16)

1608 7166  Spegel 1930-tal, tenn, krönet i form av bågskytt, 58x47 cm

1608 6392  Spegel 1940-tal, med etsad jaktdekor. Bredd: 42 cm. Höjd: 100 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 19:48)

1608 7262  Spegel 1950-tal, rutig spegeldekor, ram i mahogny, Bredd: 60 cm. Höjd: 117 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 19:21)

1608 7062  Spegel 96x40cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 20:53)

1608 7314  Spegel Bronserad, 178x76 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 20:11)

1608 7034  Spegel Gustaviansk stil. Höjd: 49cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 19:00)

1608 6230  Spegel med guldbemålad ram, 80x101 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 19:07)

1608 7312  Spegel nutida, 175x45 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 18:04)

1608 7313  Spegel nutida, 80x60 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 19:47)

1608 7335  Spegel Nyrokoko, 257x80 cm

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 19:15)

1608 6309  Spegel Nyrokoko, 86x72 cm

1608 7486  Spegel omkring 1900, Slipat glas, 118x72 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 20:19)

1608 7019  Spegel Rotting, 139x70 cm

1608 7170  Spegelhylla med hängare och hyllor, Bredd: 62 cm. Höjd: 40 cm. Djup: 9 cm ca

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 20:21)

1608 7496  Ställ Orientaliskt, Trä, 21, djup: 10 cm, höjd: 14 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 20:07)

1608 7281  Stolar 4 st, "Premium Newport Furniture", Etiketterade

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 19:56)

1608 7516  Stolar 8 st, mahogny, olika klädsel

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 20:49)

1608 7402  Stolar ett par, Barockstil, 180-tal

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 19:42)

1608 6411  Stolar ett par, Bauhausmodell, stålrör, med rotting i rygg och sits

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 20:05)

1608 7023  Stolar ett par, Jan Hallberg, Edsby verken, Teak. Höjd: ca 41/43-78 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 18:48)

1608 7415  Stolar ett par, Johansson Design, Eye + bord. Höjd: 63 cm

1608 7154  Stolar Ett par, nutida, stomme i trä, sits och rygg av flätad rotting

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 20:40)

1608 7075  Strindbergslampa mässing. Höjd: 41cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 19:14)

1608 7009  Taburett Karl Johanstil. Längd: 63,5 cm, djup: 36 cm, höjd: 59 cm, sits: 43 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 19:11)

1608 7483  Taburett rokokostil, bemålad. Längd: 55 cm, djup: 37 cm, höjd: 42 cm

1608 7094  Takarmatur "Kostalampan". Höjd: 44cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 20:45)

1608 6252  Takarmatur Arne Jacobsen (1902-1971), Danmark. AJ-takpendel, plåt lackerad i grått, Louis Poulsen, etikettmärkt. Höjd: ca 20 cm. Diameter: 50 cm ca

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 20:14)

1608 7451  Takarmatur glas. Höjd: 35 ca

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 20:22)

1608 7458  Takarmatur Havlova Milanda, "Rythmic", Vest Leuchten, Österrike. Lampskärm i plast, modellen formgiven 1969. Diameter: ca 60 cm, höjd ca 65 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 18:37)

1608 7393  Takarmatur Korgmodell, prismor. Höjd: 45 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 20:51)

1608 7394  Takarmatur med glaskupa & prismor. Diameter: 38 cm, höjd: 40 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 19:44)

1608 7250  Takarmatur med prismor, H 90 ca. Längd: 93 cm, djup: 39 cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 18:25)

1608 6298  Takarmatur Poul Henningsen, PH 4/3 pendel, Louis Poulsen, vitlackerade lameller. Höjd: 20 cm. Diameter: 40 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 19:58)

1608 7174  Tallrikar 2 st, blåvitt, kompaniporslin. Diameter: 23 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 18:35)

1608 7161  Tallrikar 2 st, Kina. Diameter: 23,5 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 20:52)

1608 7506  Tallrikar 4 st, Johnson Bros, England, "Seafare & Fish". Längd: 26 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 20:33)

1608 7197  Tavla Inramad solfjäder, modell äldre. Längd: 54,5 cm, djup: 4 cm, höjd: 30 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 19:38)

1608 6028  Tavla Textil, fönster, Gullbritt Johansson, yttermått inklusive ram: 55x75 cm

1608 7464  Tavlor 2 st, mässing. Signerade, yttermått inklusive ram: 72x04 ca

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 19:33)

1608 7283  Tavlor 2 st, omkring sekelskiftet 1900, yttermått inklusive ram: 34x26-40x35 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 18:10)

1608 7455  Tavlor 4 st, porträtt, grafik, modell äldre, yttermått inklusive ram: 30x22 - 37x29 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 19:16)

1608 5212  Teservis Utzschneider, 16 del

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 20:14)

1608 7098  Tidningsställ höjd: 40cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 18:01)

1608 6089  Tillbringare Venini, Murano, Italien. Vas i rött glas. Höjd: 20 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 18:05)

1608 7224  Tillbringare / karaff med blandare, glas. Höjd: 25 cm, längd: 40 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 20:07)

1608 7309  Toilettebord 1800-tal. Bredd: 90 cm, djup: 49 cm, höjd: 174 cm, nyckel

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 20:08)

1608 7362  Toilettebord 1950-tal, teak. Bredd: 95 cm. Djup: 38 cm, höjd: 72-112

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 20:17)

1608 7400  Toilettebord Gustaviansk stil, mahogny. Bredd: 100 cm, djup: 48 cm, höjd: 68 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 19:17)

1608 7526  Toilettebord runt 1900-talets mitt. Bredd: 100 cm. Djup: 43 cm, höjd: 75 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 19:53)

1608 7060  Trädgårdsmöbler 6 st stolar + bord. Längd: cm. Djup: cm. Höjd: cm

S�ldes f�r 5.800 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 21:05)

1608 6403  Träsnitt Hugo Gehlin (1889-1953), Sverige. Studie. Signerad, ej numrerad. Träsnitt, 26x19,5 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 18:18)

1608 7504  Träsnitt Oscar Cleve (1906-1991), Sverige. Flicka i hatt. Signerad, numrerad 25/200. Bildmått: 20x26 cm, yttermått inklusive ram: 38x41 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 19:28)

1608 7475  Tryck Christo, "Wrapped trees", bildmått: 69x53 cm, yttermått inklusive ram: 81x61 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 20:56)

1608 7292  Tusch Arthur Sjögren (1874-1951), "Sven i Helvete", Porträtt av General Sven Lagerberg, 56x41 cm, yttermått inklusive ram: 66x51 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 20:26)

1608 7293  Tusch Elias Erdtman (1862-1945), Sverige. "motiv från Godesberg am Rhein". Signerad, daterad -93. Bildmått: 10x17 cm, yttermått inklusive ram: 28x37 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 20:14)

1608 6250  Urna + fat, 2 delar, biskviporslin. Diameter: 22,5 cm, f. 30 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 20:01)

1608 7290  Utomhuskamin höjd: 120 cm

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 18:02)

1608 7381  Väggpendyl gustaviansk stil, förgylld. Höjd: 68 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 18:07)

1608 6427  Väggrelief brons, St Göran & Draken, 11x13 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 18:06)

1608 7242  Väggrelief Bror Bonfils, metall, 1950-tal, yttermått inklusive ram: 23x23 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 19:06)

1608 7169  Väggrelief Trä, Japan, Daruma, 96x55 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 18:11)

1608 7086  Väggur höjd: 66 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 20:40)

1608 7372  Vas + kopp med fat+ porslin, Kina, fam. Rose, + Fat, Kina, 1900-talets mitt. Höjd: 16 cm, resp. Diameter: 22 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 18:14)

1608 7177  Vas Alf Wallander (1862-1914), Sverige. Blomsterdekor, keramik. Höjd: 20 cm

1608 7117  Vas Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Rörstrand. Höjd: 23cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 20:39)

1608 6174  Vas brons, Kina. Höjd: 20 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 18:32)

1608 7223  Vas Carl-Harry Stålhane (1920-1990), Sverige. Brunglaserat stengods, märkt, CHS CEO Rörstrand, 2: a sortering. Diameter: 15 cm. Höjd: 17 cm

1608 7276  Vas Edgar Böckman (1890-1981), Sverige. Stengods. Höjd: 28 cm

S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 20:53)

1608 7497  Vas Guldvaruhuset, Tenn, 1947. Höjd: 19 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 20:26)

1608 6170  Vas Gustavsberg, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Höjd: 8 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 18:05)

1608 7269  Vas Gustavsberg, Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Höjd: 22 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 18:17)

1608 7211  Vas Iittala, Alvar Aalto (1898-1976), Finland. Savoy. Längd: 15 cm. Höjd: 12 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 20:50)

1608 5032  Vas med lock, 1900-tal, gröntonat glas, delvis bemålad och förgylld. Höjd: 37 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 18:43)

1608 7005  Vas nysilver, med glasinsats, graverad. Höjd: 39 cm

1608 7342  Vas Rörstrand, Satsumadekor. Höjd: 32 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 18:19)

1608 6338  Vas Vicke Lindstrand (1904-1983), Sverige. Orrefors, glas med etsad dekor av skepp. Diameter: 18 cm, höjd: 27 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 21:01)

1608 7221  Vas Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Gustavsberg, diameter: 19, höjd: 21 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 18:52)

1608 7153  Vaser + fat & skålar, 12 delar, Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Argenta, Gustavsberg. Stengods, grön glasyr med målad silverdekor. Höjd: 7-15,5, diameter: 6-9 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 19:31)

1608 7218  Vaser 2 st, Jugend, "Dessin: Alf Wallander", Rörstrand. Höjd: 29-37 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 19:43)

1608 7217  Vaser 3 st, Jugend, Trollslända, Rörstrand. Höjd: 8 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 20:12)

1608 7264  Vaser Ett par, turkost opalinglas. Höjd: 36 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 19:23)

1608 7200  Vinkanna glas / nysilver, omkring 1900. Höjd: 30 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 19:03)

1608 7383  Vinkylare nysilver. Höjd: 26 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 20:26)

1608 6157  Vykort/brevkort ca 1000 st

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 18:42)