1608 4345 Affisch Marc Chagall (1887-1985), Frankrike. "Nice Soleil Fleurs", Mourlot, 1962. Litografisk affisch, bladstorlek: ca 98x62 cm, yttermått inklusive ram: 101x65 cm
S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 19:41)
1608 7241 Akvarell Albert Theodor Gellerstedt (1836-1914), Sverige. Port. Signerad, daterad 31/7 1860. Akvarell, bildmått: 14,5x10 cm, yttermått inklusive ram: 29x23 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 18:39)
1608 7226 Akvarell Carl Ewald Lönngren (1839-1902), Sverige. Landskap med stuga. Signerad. Akvarell, bildmått: 13x20 cm, yttermått inklusive ram: 36x44 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 20:30)
1608 7308 Akvarell Gustaf Wilhelm Palm (1810-1890), Sverige. Fiskebod, Verso a verso. Signerad, daterad 19 Juli 1884. Akvarell, bildmått: 11x18 cm, yttermått inklusive ram: 24x30 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 19:07)
1608 7294 Akvarell Gustaf Wilhelm Palm (1810-1890), Sverige. Träd. Signerad, daterad 1885, med dedikation, 22x15 cm, yttermått inklusive ram: 28x22 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 19:20)
1608 7228 Akvarell Per Gustaf von Heideken (1781-1864), Sverige. Landskap med träd och stuga. Signerad. Akvarell, bildmått: 35x22 cm, yttermått inklusive ram: 49x39 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 19:05)
1608 7236 Akvarell Tryggve Hermelin (1856-1951), Soldat. Signerad, daterad 1885,47x33 cm, yttermått inklusive ram: 52x37 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 20:52)
1608 7229 Akvarell / tusch Oscar Reutersvärd (1915-2002), Sverige. Erotisk. Akvarell, bildmått: 26x19 cm, yttermått inklusive ram: 53x43 cm. Signerad
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 19:38)
1608 7132 Akvareller 13st, Kina, Akvarell. Ej signerad. Bladets mått: 24-30 cm-35x40 cm, oramade
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 20:12)
1608 7301 Akvareller 3 st, Landskap. Signerad, akvarell, numrerad Heise 1875 cm, daterad, yttermått inklusive ram: 21x19 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 20:50)
1608 6005 Ampel Karl Johanstil. Diameter: 61 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 20:03)
1608 7350 Appliquer ett par, Rokokostil. Höjd: 30 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 20:57)
1608 6145 Armbandsur 2 st, Tissot, modell äldre
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 20:46)
1608 7277 Askfat + ett par, ljusstakar, Gustavsberg, Josef Ekberg (1877-1945), Sverige. Diameter: 18 cm, höjd: 9 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 19:17)
1608 7428 Bajonett/dolk US M8AI. Längd: 33 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 20:49)
1608 7172 Bålskål Qian Long, Kina. Diameter: 26 cm. Höjd: 11 cm
1608 6017 Bänk "Log", Naoto Fukasawa, Swedese. Skiktlimmad, naturlackad ek. Längd: 100 cm. Djup: 50cm, höjd: 45cm
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 18:02)
1608 7243 Barskåp 1940-tal, ett dörrpar, bakomliggande barinredning, mahogny. Bredd: 85 cm. Djup: 43 cm, höjd: 110 cm, nyckel
S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 19:08)
1608 7377 Bestick silver, 36 delar, 12+ 12+ 12, Längd: 21-24,5. Bruttovikt: 2500 g ca
S�ldes f�r 11.000 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 20:39)
1608 7371 Bestick silver, 39 delar, GAB Guldsmedsaktiebolaget. Längd: 14-20,5. Vikt: 1500 gr ca brutto
S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 18:56)
1608 7010 Bestickuppsättning 38 delar, modell Olga, nysilver. Längd: 20,5-23 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 18:25)
1608 7089 Blandteknik 2 st, orientalisk. Blandteknik, bildmått: 13x8cm, yttermått inklusive ram: 36x32cm. Ej Signerad
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 18:11)
1608 7502 Blandteknik Fritjof Katter (1906-1985), Modell. Signerad, blandteknik, daterad -46, Modell, 74x49 cm, yttermått inklusive ram: 82x57 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 20:19)
1608 7165 Blandteknik Oidentifierad konstnär. Fleminggatan. Signerad L Lindberg, daterad -72. Blandteknik, bildmått: 15x21 cm, yttermått inklusive ram: 25x31 cm. Signerad
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 20:27)
1608 7030 Blandteknik Stig Olson (1936-2016), Sverige. Hund, Signerad, blandteknik, 47x60cm, yttermått inklusive ram: 49x63cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 20:31)
1608 6268 Blocktryck 3 st, Persien, yttermått inklusive ram: 38x27 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 20:46)
1608 7317 Bokhylla 2-delad, Björk. Bredd: 170 cm, djup: 30 cm, höjd: 162 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 20:55)
1608 7343 Bokhylla med skåpdel, alm, 1940-tal, längd 120. Djup: 30 cm. Höjd: 78 cm, nyckel
S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 19:41)
1608 7397 Bokhylleskåp mahogny. Bredd: 130 cm, djup: 30 cm, höjd: 84 cm, nyckel
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 18:33)
1608 7398 Bokhylleskåp mahogny. Bredd: 153 cm, djup: 31 cm, höjd: 87 cm, nyckel
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 18:06)
1608 6186 Bokhyllor 3 st, mahogny. Bredd: 80 cm. Djup: 28 cm, höjd: 161 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 20:37)
1608 7336 Bokskåp Karl Johan, glasade pardörrar, mahogny. Bredd: 118 cm. Djup: 40 cm, höjd: 183 cm
S�ldes f�r 4.800 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 20:26)
1608 7409 Bokverk 3 st äldre
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 20:19)
1608 7514 Bokverk Roland Svensson (1910-2003), Sverige. Skärgårdsliv i gången tid. 1961, bibliofilupplaga med litografier, med originamålning och dedikation på försättsblad, 26x19,
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 18:27)
1608 7180 Bönesnurror 3 st, Asien, metall med träskaft. Längd: 22-26 cm, djup: 6,5-8 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 20:04)
1608 7406 Bord 1930-tal, Björk. Bredd: 60 cm, djup: 37 cm, höjd: 64 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 18:16)
1608 7296 Bordslampa Aldo Londi (1911-2003), Italien. Bitossi, Italien, delvis glaserad travertin. Höjd: 58 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 19:09)
1608 7512 Bordslampa Artemide, borstat stål. Höjd: 125 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 20:28)
1608 7319 Bordslampa Ferruccio Laviani (f. 1960), Italien. "Take", Kartell. Höjd: 30 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 20:55)
1608 7267 Bordslampa höjd: 47 cm, nutida
1608 7116 Bordslampa mässing. Höjd: 48cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 20:20)
1608 7298 Bordslampa motiv av dam, guldbemålad, metall på stensockel. Höjd: 49 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 18:12)
1608 6229 Bordslampa Tibro armatur, mässing. Höjd: ca 56 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 19:00)
1608 7139 Bordslampa Tiffanystil, nutida. Höjd: 60 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 19:18)
1608 7450 Bordslampfot 1930-tal, trä. Höjd: 29 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 19:28)
1608 7339 Bordslampfot glaserad keramik. Höjd: med skärm 105
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 19:58)
1608 7485 Bordslampfot Kina. Höjd: 37 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 20:55)
1608 7155 Bordslampfot Rörstrand, Gunnar Nylund (1904-1997), Sverige. Höjd: 18 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 20:05)
1608 7274 Bordslampor ett par, mässing. Höjd: 66 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 19:40)
1608 6018 Bordslyster Gustaviansk stil. Höjd: 48 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 18:03)
1608 7528 Bordspendyl 1800-tal. Längd: 30 cm. Djup: 13 cm, höjd: 31 cm, nyckel
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 19:39)
1608 7156 Bordsuppsatser ett par, Porslin/metall, diameter: 24,5 cm. Höjd: 33,5 cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 18:24)
1608 7474 Bricka + 2 st coasters, nysilver. Diameter: 14,5 cm, längd: 54 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 20:16)
1608 7436 Bricka med etsning, 52x40 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 20:05)
1608 7020 Byrå 1800-tal, valnöt. Bredd: 104 cm. Djup: 45 cm, höjd: 83 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 18:46)
1608 7509 Byrå 1890-tal. Bredd: 105 cm. Djup: 55 cm, höjd: 86 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 20:36)
1608 7529 Byrå empire, mahogny, stenskiva. Bredd: 78 cm. Djup: 52 cm, höjd: 80 cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 18:02)
1608 7510 Byrå Furu, avlutad. Bredd: 111 cm. Djup: 46 cm, höjd: 99 cm
1608 7337 Byrå Gustaviansk stil, med stenskiva. Bredd: 110 cm, djup: 48 cm, höjd: 79 cm, nyckel
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 18:22)
1608 7320 Byrå Idegran, 6-lådig. Bredd: 45 cm, djup: 33 cm, höjd: 87 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 20:55)
1608 7033 Byrå med stolar 3 delar, Längd: 85 cm. Djup: 52 cm. Höjd: 61 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 18:38)
1608 7418 Byst keramik, kejsar Napoleon, Höjd: 24 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 19:58)
1608 7419 Byster ett par, Keramik, Morianer. Höjd: 42 cm
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 20:45)
1608 7182 Cake stand 1880-tal, två fällbara hyllplan, mahogny. Höjd: 76 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 19:23)
1608 7152 Champagneglas + snaps, 4 delar, Clown, Anne Nilsson (f. 1953), Sverige. Orrefors, målad polykrom dekor. Höjd: 18,5-27 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 20:45)
1608 7207 Champagnekupor Ett par, Efva Attling, Orrefors, sterlingsilverring. Höjd: 12 cm. Vikt: 130 g
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 18:30)
1608 7142 Collage Oidentifierad konstnär. Signerad, yttermått inklusive ram: 70x54 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 18:00)
1608 7259 Dalahästar + tupp, 9 st. Höjd: 7-25 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 19:25)
1608 5154 Dalahästar 2 st, 1900-tal, polykrom bemålning på röd botten. Längd: 7- 12 cm. Höjd: 8-13 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 19:44)
1608 6267 Dalahästar 8 st. Höjd: 7-17,5
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 20:39)
1608 7092 Damur 18k guld, Eterna, med gravyr/inskription, bruttovikt: 13,8g. Längd: 22 cm, ur:, diameter: 2 cm
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 20:23)
1608 7171 Dekorelement 1800-talets mitt, spegelunderrede. Längd: 77 cm. Höjd: 30 cm
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 19:27)
1608 7233 Diorama Pilbåge, 66x155 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 20:39)
1608 7192 Diverse frimurarföremål
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 20:28)
1608 7225 Dörrknackare I form av hand med kula, Järn, modell äldre. Höjd: 16,5 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 18:10)
1608 7297 Etsning Robert Lawson (1892-1957), USA. "We fix flats". Motiv från boken "The Wee Men of Ballywooden". Signerad. Bildmått: 18x22,5, yttermått inklusive ram: 37x43 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 19:32)
1608 7327 Etsningar 4 st, Hans Norsbo (1897-1955), Sverige. Signerade, oramade lösa blad. Bladets mått: 26x21 - 35-26 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 19:44)
1608 6056 Fällbord Björk. Diameter: 63 cm, höjd: 70 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 19:15)
1608 7466 Färgetsning Enrico Benaglia (f. 1938), Italien. Signerad, numrerad 46/90. Bildmått: 57x43 cm, yttermått inklusive ram: 86x64 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 19:37)
1608 7143 Färgetsning Jan Dahlgren (f. 1954), Sverige. "Vandring". Signerad, numrerad 28/97. Bildmått: 49x39 cm, yttermått inklusive ram: 68x55 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 18:27)
1608 7519 Färgetsning Mariana Manner (f. 1943), Sverige. Signerad, numrerad 71/240, daterad -96. Bildmått: 20x25, oramad
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 20:58)
1608 7111 Färglitografi Curt Asker (f. 1930), Sverige. Signerad, numrerad 9/150. Färglitografi, bildmått: 35x26cm, yttermått inklusive ram: 44x33cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 20:11)
1608 7096 Färglitografi Eric Elfwén (1921-2008), Sverige. Signerad, numrerad 318/360 1989. Färglitografi, daterad bildmått: 33x45cm, yttermått inklusive ram: 50x60cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 19:49)
1608 7106 Färglitografi Helmtrud Nyström (f. 1939), Sverige. "Blå äng". Signerad. Färglitografi. Bladets mått: 61x58cm, yttermått inklusive ram: 70x70cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 18:24)
1608 7318 Färglitografi Hiroshi Kado (1909-1994), Japan. Surrealistiskt motiv. Signerad, numrerad Artist proof. Färglitografi, bildmått: 55x40 cm, yttermått inklusive ram: 74x56 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 18:29)
1608 6402 Färglitografi Karl Höglund (f. 1940), Sverige. Signerad, EA-upplaga (Épreuve d’artiste). Färglitografi. Bladets mått: 43x51 cm, yttermått inklusive ram: 59x66 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 18:15)
1608 7137 Färglitografi Max Walter Svanberg (1912-1994), Sverige. Signerad, numrerad 31/130, daterad 65. Färglitografi, bildmått: 33x26cm, yttermått inklusive ram: 48x45cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 19:28)
1608 7053 Färglitografi Oidentifierad konstnär. Signerad Oliw87, numrerad 21/50. Färglitografi, bildmått: 69x52cm, yttermått inklusive ram: 81x61cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 18:23)
1608 7056 Färglitografi Oidentifierad konstnär. Signerad, numrerad 9/10, uggla. Färglitografi, bildmått: 65x45cm, yttermått inklusive ram: 81x61cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 20:13)
1608 6307 Färglitografi Peter Dahl (1934-2019), Sverige. Folkhav. Signerad, numrerad 90/300, oramat löst blad, Färglitografi. Bladets mått: 40x61 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 20:11)
1608 7457 Färglitografi Picasso, numrerad 360/375, ej signerad, Mor och barn, oramat löst blad. Färglitografi, bildmått: 51x40 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 20:30)
1608 7055 Färglitografi Thierry Porten. Signerad, färglitografi, numrerad 3/20 cm, yttermått inklusive ram: 71x51cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 18:48)
1608 6219 Färglitografi/affisch Björn Wiinblad (1918-2006), Danmark. Signerad, daterad 53 "Musikskalder til spilselv". Färglitografi, bildmått: 84x61 cm, yttermått inklusive ram: 90x67 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 18:45)
1608 7487 Färglitografier 4 st, Mikael Kihlman (f. 1953), Sverige. Signerad, numrerad Pt, Landskap, yttermått inklusive ram: 60x67 - 64x80 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 20:55)
1608 7442 Fat 3 st, Kina, Blåvitt kompaniporslin. Längd: 13,5 cm, diameter: 16 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 20:23)
1608 7222 Fat Gunnar Nylund (1904-1997), Sverige. Märkt "Äkta brons", dekor med fiskar. Diameter: 27 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 19:36)
1608 7365 Fat silver, 1949. Diameter: 22,5 cm, vikt: 290 gr
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 19:55)
1608 7198 Fat/skålfat 3 delar, Kina, Blåvitt kompaniporslin. Diameter: 14,5-20,5
S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 19:20)
1608 6088 Fåtölj Arne Norell, modell Gripsholm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 20:39)
1608 7022 Fåtölj med fotpall, Seat-up, OH Sjögren, Tranås
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 19:17)
1608 6231 Fåtöljer 2 st, på trissor. Bredd: 72 cm, höjd 90 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 19:09)
1608 6349 Figuriner 12 st, Bing & Grøndahl, barn. Höjd: 5-17,5 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 18:19)
1608 7480 Figuriner 2 st, Porslin. Höjd: 14-18 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 20:30)
1608 6348 Figuriner 7 st, Royal Copenhagen, Björnar. Höjd: 5-9 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 18:18)
1608 7285 Fioler 3 st. Längd: 60 ca
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 19:15)
1608 7286 Fiolstråkar 10 st. Längd: 64-75 cm
1608 7352 Fiskservis 9 delar, Johnson Bros, 8 mattallrikar. Diameter: 26 cm, uppläggningsfat Längd: 40,5 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 18:06)
1608 7209 Flaska modell äldre, Genever, Lergods. Höjd: 26 cm
1608 6310 Flaskor 2 st, Holmegaard, Otto Brauer. Höjd: 25-25,5
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 18:09)
1608 7036 Fotogenlampa höjd: 75cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 19:47)
1608 7047 Fotpall Längd: 32cm. Höjd: 10cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 18:19)
1608 7124 Gardiner 8st. 77x300cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 19:21)
1608 7125 Gardiner Ett par, 110x320cm
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 20:08)
1608 7126 Gardiner Ett par, 95x250 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 21:01)
1608 7252 Gitarr Cantus, akustisk. Längd: 103 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 19:53)
1608 7244 Gitarr Yamaha. Längd: 100 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 18:19)
1608 7083 Glas 10st kristall. Höjd: 7,5cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 20:08)
1608 6067 Glasservisdelar 20 delar, Etsad dekor. Höjd: 10-16 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 18:27)
1608 7284 Glasservisdelar 25 del ca, Fyrklövern. Höjd: 14-20 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 20:27)
1608 7288 Glasservisdelar ca 60 delar, Karlberg. Höjd: 4-17 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 20:09)
1608 7289 Glasservisdelar ca 65 delar, snarlika, Karlbergsmodell. Höjd: 8,5-13 cm, 15 snapsglas, 30 starkvinsglas, 6 vinglas, 23 coupeglasmodell
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 19:18)
1608 6320 Glasservisdelar Kosta Boda, "Elon", Elis Bergh (1881-1954), Sverige. 69 delar. Höjd: 7-12 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 20:19)
1608 7079 Glassköljare + skål i koppar. Längd: 25-27cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 19:22)
1608 6154 Golvlampa mässing. Höjd: 147 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 18:36)
1608 7403 Golvlampa Trä. Höjd: 170 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 18:17)
1608 7315 Golvlampor ett par, Belid. Höjd: 128 cm
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 18:19)
1608 7004 Golvlampor Ett par, Belid. Metall, justerbara. Halogen. Höjd: ca 130 cm
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 20:05)
1608 7341 Golvvas Rörstrand, design: Alf Wallander (1862-1914), Sverige. Höjd: cm. Höjd: 35. Diameter: 30 cm
1608 7134 Gouache Ettore Gianni. Signerad, Capri, 20x26cm, yttermått inklusive ram: 34x39cm
1608 7448 Grafiskt blad "Le Serment d Amour". Bildmått: 57x43 cm, yttermått inklusive ram: 65x50 cm. Ej signerad
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 18:42)
1608 7173 Grafiskt blad Caroline af Ugglas (f. 1972), Sverige. Signerad, numrerad 8/75. Gicléetryck. Bladets mått: 63x24 cm, yttermått inklusive ram: 83x42 cm
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 20:47)
1608 6076 Grafiskt blad efter Pablo Picasso, ej signerad, 29x21,53x45 cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 19:16)
1608 7434 Gravyr le petit Therese. Bildmått: 36x25 cm, yttermått inklusive ram: 51x41 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 18:07)
1608 7449 Gravyrer 3 st, modell äldre, Jaktmotiv. Bildmått: 7x21 cm, yttermått inklusive ram: 13x27 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 20:04)
1608 7435 Gravyrer 4 st, diverse, yttermått inklusive ram: 41x57-57x78 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 20:08)
1608 7433 Gravyrer/etsningar 8 st, diverse, yttermått inklusive ram: 20x14-27x20 cm. Ej signerad
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 19:46)
1608 7494 Halsband + 1 par örhängen, Idemaria, Italien. Längd: 50 samt 6 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 20:21)
1608 6421 Halsband Lapis Lasuli/Malakiter, lås 18 k. Längd: 70 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 21:02)
1608 7367 Halsband silver. Längd: 30 cm, vikt: 100 gr
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 20:47)
1608 7205 Handdukar 6 + 6 st, oklippta
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 18:35)
1608 7208 Hänkelvas Vittorio Zecchin (1878-1947), Italien. Venini. Ej märkt. Dubbelhänklad, så kallad Holbeinvas. Höjd: ca 32 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 20:22)
1608 7175 Hatthylla längd: 56 cm
1608 7239 Herrbetjänt höjd: 110 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 20:54)
1608 7129 Herrur Waltham, master, stål. Diameter: 30mm cm, läderband, manuell, kronograf.
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 19:24)
1608 7311 Hörnskåp England, Idegran. Höjd: 182 cm, nyckel
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 18:07)
1608 7384 Ikon tempera på träpannå, 20x14,5
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 19:40)
1608 6347 Kaffe & mockaservisdelar 44 delar, Måsen, Bing & Grøndahl, skapad 1895 av Fanny Garde (1855-1928)
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 18:12)
1608 7151 Kaffegods 17 delar, Sovjetunionen USSR, Lomonosov
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 18:45)
1608 7232 Kaffegods 9 koppar och fat + 1 kanna + ett extra fat, Rörstrand, "Primeur", Signe Persson-Melin (f. 1925), Sverige
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 20:41)
1608 7444 Kaffekoppar 12 st, Rosenthal, Bavaria, dekor med blommor
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 18:35)
1608 7084 Kaffeservisdelar 12 delar, Blå Blom, Gustavsberg. Blomsterdekor i underglasyrblått
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 19:08)
1608 7123 Kaffeservisdelar 20 delar, Bavaria.
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 20:21)
1608 7272 Kaffeservisdelar Grön Anna, Rörstrand, 20 delar, 12 assietter 18 cm, 4 koppar med fat + 2 extra fat, sockerskål, gräddkanna
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 21:02)
1608 7374 Kaffeskedar 12 st, silver. Längd: 9 cm. Vikt: 95 gr ca
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 19:45)
1608 7492 Kandelaber nysilver, 1800-tal. Höjd: 46 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 20:12)
1608 7498 Kanna Koppar, omkring 1800. Höjd: 26-36 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 19:33)
1608 6144 Kappa + uniformsrock + bälte + mössor, Modell 60, "D96", Överste Signaltrupperna
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 20:41)
1608 7279 Karaffer + tillbringare+ vinkanna, 5 delar, kristall, Höjd: 23-35 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 19:58)
1608 7278 Karaffer 4 st, glas. Höjd: 22-29 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 20:55)
1608 6244 Karaffer 8 st, Kristall, Olika modeller & åldrar. Höjd: 22-31 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 19:53)
1608 7471 Karaffer Kristall, glas. Höjd: 22- 35 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 18:29)
1608 7482 Karmstol England, omkring 1900
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 19:50)
1608 7470 Karmstol Louis XV-stil
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 19:43)
1608 7396 Karmstol Louis XV-stil
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 20:21)
1608 7306 Karmstolar 4 st, Dan Form, Danmark, "Boto"
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 18:26)
1608 7316 Karmstolar 4 st, Dan Form, Danmark, "Boto"
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 19:10)
1608 7018 Karmstolar ett par, Karl Johan-stil, mahogny
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 19:13)
1608 7238 Karmstolar med fotpall, 3 delar, Rotting
S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 18:56)
1608 7373 Kina/japan 4 delar, vas+ luktflaska+ armband+ lackskrin. Längd: 13 cm. Höjd: 6-9 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 18:14)
1608 7227 Klädskåp omkring 1900, vitmålat, ett dörrpar med 4 bakomliggande hyllplan. Bredd: 117 cm. Djup: 53 cm. Höjd: 200 cm, nyckel
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 19:03)
1608 7168 Klockarmband 2 st, Omega. Längd: 16. 5 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 20:50)
1608 7193 Knivar & gafflar 12 delar, silverhantag. Längd: 17-33. Vikt: 800g brutto
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 20:21)
1608 7249 Konsolbord med stenskiva. Bredd: 60 cm. Djup: 35 cm, höjd: 79 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 20:31)
1608 7441 Koppar + skålar, 4 delar, Kina, Famille Rose. Höjd: 4-6,5
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 19:19)
1608 7440 Koppar 2 st, Kina, Blåvitt kompaniporslin. Höjd: 6-6,5
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 20:54)
1608 7093 Kristallkrona höjd: ca 66cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 19:42)
1608 7248 Lampbord ett par, mässing och glas. Bredd: 51 cm, djup: 51 cm, höjd: 50 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 19:05)
1608 7491 Lampetter ett par, guldfärgad metall. Höjd: 44 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 20:35)
1608 7077 Laxbräda Frankrike. Längd: 93cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 20:51)
1608 7138 Linnedukar + löpare, bland annat Klässbol
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 19:06)
1608 6383 Litografi Hans Alfredsson. Signerad, daterad -81, "Jag sitter så mjuk på världen", oramat löst blad. Bladets mått: 42x59 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 18:20)
1608 7054 Litografi Jonathan Josefsson (Ollio) (f. 1978), Sverige. Signerad, numrerad 11/50. Bildmått: 55x37cm, yttermått inklusive ram: 81x61cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 18:28)
1608 5238 Ljuskrona Empirestil. Höjd: 80 ca
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 20:23)
1608 6443 Ljuskrona Gustaviansk stil, med glaskupa. Höjd: 60 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 20:07)
1608 6184 Ljuskrona rokokostil, prismor. Höjd: 70 ca
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 20:46)
1608 7300 Ljusplåtar Ett par, mässing. Bredd: 15 cm. Höjd: 27 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 20:27)
1608 7035 Ljusplåtar Ett par, mässing. Höjd: 31cm
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 20:51)
1608 7085 Ljusstakar 3 st, Englesson. Cylinder 2000, design: Staffan Englesson. Höjd: 8-19 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 19:35)
1608 7206 Ljusstakar 6 st, Änglar, metall, ej signerade. Höjd: 8 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 20:11)
1608 7201 Ljusstakar Ett par, glas. Höjd: 26 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 20:31)
1608 7195 Ljusstakar Ett par, Göran Wärff (1933-2022), Sverige. Kosta. Höjd: 7,5 cm
1608 7422 Ljusstakar ett par, Marmor/mässing. Höjd: 23 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 20:02)
1608 7118 Ljusstakar Ett par, mässing. Höjd: 22cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 20:23)
1608 7344 Ljusstakar ett par, mässing. Höjd: 32 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 18:14)
1608 7426 Ljusstakar ett par, Metall. Höjd: 23 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 19:30)
1608 7078 Ljusstakar Ett par, nysilver, & fruktfat nysilver. Höjd: 18-19cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 20:52)
1608 7045 Ljusstake sk. Tuppstake, Smide. Höjd: 56cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 19:25)
1608 7360 Lockurna Porslin, Rörstrand, 1876. Höjd: 15 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 18:32)
1608 7477 Lockurna Royal Copenhagen, "Craquelé", porslin med krackelerad glasyr, nr. 3428. Höjd: 24 cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 19:00)
1608 7253 Luta längd: 98 cm, djup: 33,5 cm, höjd: 10 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 20:28)
1608 7039 Malmgryta Diameter: 34cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 18:23)
1608 7204 Mask Afrika. Höjd: 35 ca
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 18:36)
1608 7203 Masker 2 st, Indonesien, trä och metall. Höjd: 20-30 cm
1608 6257 Mat + kaffeservisdelar, 25 delar, ca, Annika. Rörstrand. Längd: 10,5-25 cm, djup: 8,5-25 cm, höjd: 2-6 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 20:15)
1608 7515 Matsalsgrupp mahogny, Bord + 2 karmstolar+ 8 stolar. Längd: 160 cm, djup: 120 cm, höjd: 77 cm, + 5 iläggx49 cm
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 18:13)
1608 7214 Matservis 45 del ca, Bavaria
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 18:02)
1608 6346 Matservisdelar 50 del ca, Måsen, Bing & Grøndahl, skapad 1895 av Fanny Garde (1855-1928. Längd: 7,5-27 cm, höjd: 4-14 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 18:16)
1608 6239 Matta "Falster antracit", 135x195 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 19:39)
1608 7212 Matta Gallerimodell, ull, 84x335 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 19:47)
1608 7429 Matta orientalisk, 125x196 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 20:38)
1608 7082 Matta Orientalisk, 155x220 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 19:08)
1608 7052 Matta orientalisk, 89x135cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 19:26)
1608 6109 Matta orientalisk, Afghan, 150x200 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 20:30)
1608 7016 Matta orientalisk, afghan, 203x263 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 18:14)
1608 6318 Matta orientalisk, Heriz, 310x427 cm
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 19:45)
1608 7014 Matta orientalisk, Kashmir, 153x244 cm
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 18:33)
1608 6027 Matta orientalisk, Kelim, semiantik, 179x370 cm
1608 7157 Matta Röllakan, gallerimodell, 83x290 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 20:48)
1608 7432 Mikroskop Manon 17036 i låda. Höjd: 28-30 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 18:34)
1608 7257 Miniatyrer 4 st. Höjd: 10-15 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 18:43)
1608 7256 Miniatyrer 4 st. Höjd: 7 cm
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 20:01)
1608 7263 Minkpäls storlek: 38-40 ca, SAGA-mink, Nils Bergström Stockholm
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 20:24)
1608 7216 Mortel Sri Lanka, med stöt, sten. Längd: 23,5 cm, djup: 11 cm, höjd: 7 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 19:27)
1608 7405 Nattygsbord ett par. Bredd: 37 cm, djup: 31 cm, höjd: 51 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 18:23)
1608 7345 Nattygsbord ett par. Stål och mahogny, Låda i sargen. 47x33. Höjd: 48 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 19:22)
1608 7322 Oljemålning Alexander Tolstoy (1895-1969), Sverige. Stilleben. Signerad. Olja på duk, 48x51 cm, yttermått inklusive ram: 67x70 cm
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 20:32)
1608 7100 Oljemålning Arthur Heickell (1873-1958), Finland. Signerad, landskap. Olja på duk, 43x62cm, yttermått inklusive ram: 48x67cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 18:36)
1608 6016 Oljemålning Arup Jensen (1906-1956), Danmark. Fiskeläge. Signerad. Olja på duk, 67x96 cm, yttermått inklusive ram: 81x110
1608 7091 Oljemålning Bengt Ellis (1923-2006), Sverige. Signerad, Fjällbäck om våren, Olja på duk, 60x63cm, yttermått inklusive ram: 66x70cm
S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 18:51)
1608 7462 Oljemålning Berk, Signerad, skummande vågor. Olja på duk, 59x79 cm, yttermått inklusive ram: 77x97 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 19:35)
1608 7070 Oljemålning Carl Berggren. Signerad, daterad 1875, landskap. Olja på pannå, 20x30cm, yttermått inklusive ram: 33x44cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 19:35)
1608 7231 Oljemålning Elias Erdtman (1862-1945), Sverige. Landskap med fåglar. Signerad, daterad Dûseldorf -85, duk på pannå, 40x26 cm, yttermått inklusive ram: 51x38 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 19:55)
1608 7003 Oljemålning Elisabeth Ekwall. Signerad, daterad 2021, efter J W Waterhouse, "Study for a naiad. Olja på duk, 48x37 cm, yttermått inklusive ram: 50x39 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 18:18)
1608 4117 Oljemålning Eugen Kampf (1861-1933), Bygata. Signerad. Olja på duk, 59x79 cm, yttermått inklusive ram: 72x92 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 19:00)
1608 6106 Oljemålning Fred Andersson (1921-1990), Sverige. Signerad, daterad -56, Stilleben. Olja på duk, 65x81 cm, yttermått inklusive ram: 76x92 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 20:13)
1608 7103 Oljemålning G Blomfeld. Signerad, hus. Olja på duk, 37x45cm, yttermått inklusive ram: 48x57cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 18:29)
1608 6079 Oljemålning Gunnar Mossberg (1903-1983), Sverige. Signerad, Stockholmsmotiv. Olja på duk, 33x40 cm, yttermått inklusive ram: 48x56 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 19:30)
1608 7136 Oljemålning Gunnar Mossberg (1903-1983), Sverige. Signerad. Olja på duk, 46x55cm, yttermått inklusive ram: 49x58cm
1608 6080 Oljemålning Gunnar Zetterström (1902-1965), Sverige. Vy mot Oscarskyrkan. Signerad. Olja på pannå, 41x50 cm, yttermått inklusive ram: 50x60 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 19:32)
1608 7461 Oljemålning Harry Thomander (f. 1916), Sverige. Signerad, daterad 55, Solrosor. Olja på duk, 109x84 cm, yttermått inklusive ram: 123x97 cm
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 20:09)
1608 7465 Oljemålning Harry Thomander (f. 1916), Sverige. Stadsmotiv. Signerad. Olja på pannå, 23x33 cm, yttermått inklusive ram: 38x47 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 20:37)
1608 7105 Oljemålning Knut Haggren (f. 1926), Sverige. Stadsmotiv. Signerad. Olja på duk, 54x37cm, yttermått inklusive ram: 69x51cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 19:18)
1608 7109 Oljemålning Lars Fohlin (1934-1997), Sverige. Stadsmotiv. Signerad. Olja på pannå, 21x26cm, yttermått inklusive ram: 24x30cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 18:58)
1608 7066 Oljemålning Maths. Signerad, daterad 56, komposition. Olja på pannå, 39x52cm, yttermått inklusive ram: 49x62cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 20:14)
1608 6387 Oljemålning Mats Mason (1894-1983), Sverige. "Vårsöndag, Sitjes Spanien". Signerad, daterad 1952. Olja på duk, 50x60 cm, yttermått inklusive ram: 56x67 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 18:42)
1608 7164 Oljemålning Maurice Moberg (1923-2014), Sverige. "Kattvik". Signerad. Olja på duk, 22x30 cm, yttermått inklusive ram: 24x32 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 19:02)
1608 7163 Oljemålning Maurice Moberg (1923-2014), Sverige. Motiv från Skåne. Signerad. Olja på duk, 22x30 cm, yttermått inklusive ram: 24x32 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 20:06)
1608 7382 Oljemålning oidentifierad Konstnär, 1950-tal, Stilleben. Signerad HS. Olja på duk 29x39 cm, yttermått inklusive ram: 36x47 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 19:56)
1608 7366 Oljemålning Oidentifierad Konstnär, porträtt. Signerad 1929, Olja på duk, 44x35 cm, yttermått inklusive ram: 53x44 cm
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 18:22)
1608 7472 Oljemålning Oidentifierad Konstnär, Venedigmotiv, Signerad. AM. Olja på pannå 22,5x16 cm, yttermått inklusive ram: 38x32 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 20:25)
1608 7107 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Björkar. Signerad Hallström. Olja på pannå, 32x32cm, yttermått inklusive ram: 45x46cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 20:12)
1608 7467 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad, 1800-tal, bygata. Olja på pannå, 25x20 cm, yttermått inklusive ram: 32x27 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 18:06)
1608 7431 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad, 1800-tal, Kreatur. Olja på pannå, 19x24 cm, yttermått inklusive ram: 32x37 cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 20:16)
1608 7057 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad, blomsterstilleben. Olja på pannå, yttermått inklusive ram: 40x44cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 20:22)
1608 6126 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad, motiv från Norra Lagnö. Olja på duk, 60x78 cm, yttermått inklusive ram: 72x91 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 19:16)
1608 6283 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad, Skogslandskap. Olja på duk, 125x106, oramad
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 18:55)
1608 7027 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad. Olja på pannå, 42x30cm, yttermått inklusive ram: 62x51cm
S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 20:36)
1608 6316 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Landskap med pilträd och bebyggelse, ej signerad. Olja på duk, 45x31 cm, yttermått inklusive ram: 58x44 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 19:31)
1608 6317 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Omkring 1900, ej signerad, Landskap med kvinna. Olja på duk, 50x34 cm, yttermått inklusive ram: 63x48 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 19:33)
1608 7090 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, blomsterstilleben. Olja på pannå, 39x31cm, yttermått inklusive ram: 50x42cm
S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 20:59)
1608 6297 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, daterad 1922, vinterlandskap. Olja på duk, 76x117 cm, yttermått inklusive ram: 85x126 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 19:43)
1608 7110 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, häst och vag. Olja på duk, 27x21cm, yttermått inklusive ram: 39x33cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 20:48)
1608 7102 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, landskap. Olja på pannå, 57x66cm, yttermått inklusive ram: 74x84cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 18:44)
1608 6097 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, Nürnberg. Olja på pannå, 67x74 cm, yttermått inklusive ram: 74x80 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 18:33)
1608 7068 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad. Olja på duk, 48x33cm, yttermått inklusive ram: 55x41cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 19:26)
1608 7087 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad. Olja på pannå, kvinna, yttermått inklusive ram: 64x36cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 19:18)
1608 6340 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Tidigt 1800-tal, otydlig signatur, Madonna. Olja på duk, 90x69 cm, yttermått inklusive ram: 105x83 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 18:04)
1608 7305 Oljemålning Olle Carlström (1920-2006), Sverige. "Reflex av sol II". Signerad. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 29x24 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 20:44)
1608 7160 Oljemålning Otto Lindberg (1880-1955), Sverige. Signerad, daterad 1928. Olja på pannå, 30x46 cm, yttermått inklusive ram: 37x54 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 20:17)
1608 6115 Oljemålning Sten Ekendahl (1897-1968), Sverige. Fiskeläge. Signerad. Olja på duk, 43x61 cm, yttermått inklusive ram: 57x74 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 18:54)
1608 6113 Oljemålning Sten Ekendahl (1897-1968), Sverige. Signerad, marin. Olja på duk, 66x50 cm, yttermått inklusive ram: 86x69 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 18:49)
1608 7282 Oljemålning Thure Lindh (1913-1976), Finland. Höstlandskap med tjärn. Signerad. 72x127 cm, yttermått inklusive ram: 100x154 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 20:18)
1608 6405 Oljemålning Uno Vallman (1913-2004), Sverige. Komposition. Signerad, daterad 1966. Olja på duk, 53x63 cm, yttermått inklusive ram: 62x73 cm
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 18:35)
1608 7088 Oljemålningar 2 st. Signerade, natur. Olja på duk, 21x14cm, yttermått inklusive ram: 34x28cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 19:11)
1608 7469 Pall 1950-tal. Längd: 55 cm, d 37,5 cm. Höjd: 48,5 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 20:12)
1608 7261 Pall Furu. Bredd: 70 cm, djup: 26 cm, höjd: 33 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 20:42)
1608 7044 Pallar 2 st, design: Ingvar Kamprad för Habitat. Trebent pall i lackerad furu. Höjd: 35 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 20:20)
1608 7375 Parti silver 18 delar. Vikt: 400 gr ca
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 18:45)
1608 7368 Parti silver 7 delar. Vikt: 170 gr ca
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 20:42)
1608 7443 Påsktuppar 2 st, Stina Sörman (1910-1993), Sverige. Stockholm, gips, bemålade. Höjd: 23-28 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 18:38)
1608 7503 Påsktuppar 4 st, trä, bemålade, bland annat Alfta Hälsingland. Höjd: 19-27 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 20:22)
1608 7408 Pastell 1800-tal, ej signerad, porträtt, 58x45 cm, yttermått inklusive ram: 72x59 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 20:25)
1608 4083 Pastell Erland Cullberg (1931-2012), Sverige. Porträtt. Signerad, daterad -94. Bildmått: ca 42x30 cm, yttermått inklusive ram: 59x46 cm
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 19:50)
1608 7446 Pastell Oidentifierad konstnär. Signerad TP, "Djävulen", 32x22 cm, yttermått inklusive ram: 50x38 cm
1608 7024 Pelarbord diameter: 50 cm, höjd: 71 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 20:03)
1608 7032 Pelarbord höjd: 60cm
1608 7468 Pennor 8 st, bland annat Parker. Längd: 12,5-14 cm
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 20:52)
1608 7176 Penselvas Kina, cloisonné. Höjd: 28 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 20:11)
1608 7420 Penselvas Kina. Höjd: 28 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 19:32)
1608 7076 Piedestal Kina. Höjd: 16cm, diameter: 29cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 20:00)
1608 7340 Pistol 1800-tal
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 18:15)
1608 6330 Plafond Fåglavik, 1930-/40-tal, Dia 60, höjd: 60 ca
1608 7437 Plansch Skolkarta över Palestina från 1960,165x122
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 20:17)
1608 7399 Pottskåp sengustaviansk stil. Bredd: 41 cm, djup: 30 cm, höjd: 70 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 18:13)
1608 7454 Ramar 3 st, yttermått inklusive ram: 23x19,5 - 30x35 cm
1608 7001 Ring 18k guld med diamant ca 0,65 ct. Vikt: 3g. Ringmått: 16,7
S�ldes f�r 5.600 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 20:45)
1608 6409 Ringar + hänge, 3 delar, 14k, Finland, med stenar. Vikt: 6,8g ca, ringmått 14 och 19
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 19:38)
1608 7412 Rock Textil, Asien. Längd: 105 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 19:28)
1608 7329 Safaristol Bengt Ruda, IKEA. Fåtölj/Safaristol, modell ”Cikada”, Sverige, 1960-tal
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 18:27)
1608 7404 Salongsbord Empire. Diameter: 56 cm, höjd: 80 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 18:54)
1608 7120 Satsbord 3 delar. Höjd: 45-50cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 19:01)
1608 7121 Satsbord 3 delar. Höjd: 45-50cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 19:10)
1608 7167 Satsbord 4 delar. Bredd: 48 cm. Djup: 34 cm, höjd: 69 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 18:08)
1608 7520 Sekretär 1800-tal, Björk. Bredd: 102 cm, djup: 45 cm, höjd: 109 cm, nyckel
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 19:11)
1608 6371 Sekretär Sengustaviansk, mahogny, med stenskiva. Bredd: 93 cm, djup: 52 cm, höjd: 123 cm, nyckel
S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 21:04)
1608 7246 Serveringsvagn mässing. Längd: 68 cm, djup: 39 cm, höjd: 65 cm
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 18:29)
1608 7356 Serveringsvagn med toppskiva i glas, hyllplan samt 2 lådor i sargen. Bredd: 74 cm. Djup: 41 cm, höjd: 58 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 20:09)
1608 7178 Servisdelar 14 delar, Rörstrand, Japan, 1800-taL
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 20:20)
1608 7354 Servisdelar 19 st, Rörstrand, Japan, 11 mattallrikar 26 cm, 3 assietter 18,5 cm, 5 fat 15 cm
1608 7358 Servisdelar 20 delar, Blå Eld, Hertha Bengtson (1917-1993), Sverige. Rörstrand, flintgods, 6 assietter 19 cm, 5 fa. Längd: 16,5 cm, uppläggningsfat 28 cm, 8 äggkoppar
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 18:39)
1608 7145 Servisdelar 35 delar, Villeroy & Boch, Naif
S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 19:35)
1608 7493 Servisdelar Gefle, Christina, 15 del
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 19:35)
1608 7357 Servisdelar Gustavsberg, Flytande blått, 18 delar, 14 mattallrikar. Diameter: 24 cm, 3 uppläggningsfat. Längd: 27-43 cm, samt skål på fot
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 20:08)
1608 7073 Silverkäppar 3 st. Längd: 80-87cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 19:50)
1608 6021 Skål Boda, Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Diameter: 17 cm, höjd: 12 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 18:23)
1608 7220 Skål Cararra, Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Snäckformad, Gustavsberg, 25x23 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 19:42)
1608 7190 Skål floral dekor, Portmeirion, England. Diameter: 28 cm. Höjd: 14 cm
1608 7258 Skål Gustavsberg, Josef Ekberg (1877-1945), Sverige. 1926. Diameter: 21 cm, höjd: 8 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 20:15)
1608 7188 Skål ORREFORS, "Grunda bäckar där de fara", diameter: 14,5 cm. Höjd: 12 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 20:52)
1608 7194 Skålar Bland annat Upsala-Ekeby, diameter, ca 17 cm. Höjd: 9-13 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 20:50)
1608 6324 Skålfat + fat och hänkelvas, 3 delar, Upsala-Ekeby, glaserad stengodslera. Diameter: 23-41, höjd: 8-19 cm
1608 7251 Skålfat 2 st, Kina, 1800-tsal. Längd: 26 ca
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 20:24)
1608 7511 Skåp Furu. Bredd: 128 cm. Djup: 48 cm, höjd: 212 cm, nyckel
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 20:30)
1608 7407 Skåp mahogny, Hjalmar Larsson, Tibro. Bredd: 98 cm, djup: 43 cm, höjd: 115 cm, nyckel
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 18:48)
1608 7159 Skedar 4 st, silver, 1700-/1800-tal. Längd: 2 ca cm. Vikt: 190 g
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 19:15)
1608 7370 Skinkbestick 2 del + tårtspade, silver. Längd: 28 cm, vikt: 300 gr ca
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 19:07)
1608 7270 Sköljkoppar 5 st, mässing, Firma Svenskt Tenn. Diameter: 11,5 cm, höjd: 5 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 20:23)
1608 7183 Sköljskålar 8 st, med monogram. Diameter: 11,5 cm, höjd: 7 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 20:49)
1608 7031 Skrivbord Längd: 108 cm. Djup: 63 cm, höjd: 78 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 20:18)
1608 7353 Skrivbord mahogny. Bredd: 176 cm. Djup: 86 cm. Höjd: 73 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 19:34)
1608 6373 Skrivbyrå omkring 1800, mahogny. Bredd: 110 cm, djup: 55 cm, höjd: 107 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 20:59)
1608 7265 Skrivställ silver / kristall, CG Hallberg, 1909. Längd: 22 cm, vikt: 880g brutto, (platta 390g)
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 19:36)
1608 7517 Skulptur 1900-tal, Kina, häst i brons. Längd: 40 cm, höjd: 30 cm
1608 5418 Skulptur Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. "Buddhas tand", Kosta Boda Edition. Signerad, numrerad 4/30, no 939603. Längd: 12,5 cm, djup: 12,5 cm, höjd: 13 cm
1608 7346 Skulptur brons, Tore Strindberg (1882-1968), Sverige. Gjutarstämpel Otto Meyer fud, flicka med fågel. Höjd: 13,5 cm
S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 19:05)
1608 7058 Skulptur Gjutjärn, flodhäst. Höjd: 10cm
1608 7349 Skulptur Grön sten. Höjd: 10 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 19:53)
1608 7162 Skulptur Hund, Stengods. Höjd: 35 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 18:02)
1608 7131 Skulptur Lisa Larson (1931-2024), Sverige. Emma ur serien ABC-Flickor, Gustavsberg 1958-1973, målad och delvis glaserad brun stengodslera. Höjd: 16 cm
S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 19:34)
1608 2033 Skulptur Lisa Larson (1931-2024), Sverige. Igelkott, JIE. Stengods. Höjd: 8 cm. Längd: 11 cm
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 19:32)
1608 7479 Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Älg ur Stora Zoo, Gustavsberg 1958-1979. Målad och glaserad brun stengodslera, i produktion 1958-1979. Längd: 23 cm, Höjd: 26 cm, lagad
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 18:30)
1608 7478 Skulptur LP Jörgensen, Köpenhamn, Danmark, lergods, "Lille Mor". Höjd: 37 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 18:54)
1608 7186 Skulptur Man på häst, Indien, brons. Längd: 9 cm, höjd: 16 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 18:21)
1608 7423 Skulptur Marmor. Höjd: 24 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 20:13)
1608 7144 Skulptur Oidentifierad konstnär. Orienterare. Patinerad metall, ej signerad. Höjd: 17 cm
1608 7181 Skulptur PJ Mene (efter), får, brons. Längd: 22 cm. Höjd: 15 cm
S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 20:44)
1608 7388 Skulptur i glas på glassockel. Höjd: 25 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 19:35)
1608 7213 Skulpturer 2 st, José Cubero Gabardon (1818-1877), ej signerade, etiketterade Malaga. Höjd: 25-27 cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 19:24)
1608 7196 Skulpturer 3 st, Keramik. Höjd: 17-34 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 20:15)
1608 7260 Skulpturer 4 st, trä, orientaliska. Höjd: 35 ca
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 18:29)
1608 6195 Skulpturer ett par, 1800-talets slut, patinerad metall. Höjd: 30 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 20:56)
1608 7247 Slagbord Björk, 1890-tal. Bredd: 88 cm. Djup: 2x43 cm, höjd: 78 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 18:20)
1608 7490 Slagbord Ett par, IKEAs 1700-talsserie, "Bergslagen". Bredd: 22 + 2x70. Djup: 117 cm, höjd, 75 cm
S�ldes f�r 7.000 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 20:27)
1608 7210 Smörkruka Gustafsberg, Proveniens Kåge. Längd: 28 cm, höjd: 15 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 20:57)
1608 7191 Smycken 5 delar, med stenar. Höjd: 3-4,5
1608 7304 Soffa 2-sits, med bakertyg. Längd: 145 cm
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 21:08)
1608 7513 Soffa 3-sits. "Stilstoppning, Nils Olov Pettersson". Längd: 195 cm, sitthöjd 40-45 cm
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 18:16)
1608 7166 Spegel 1930-tal, tenn, krönet i form av bågskytt, 58x47 cm
1608 6392 Spegel 1940-tal, med etsad jaktdekor. Bredd: 42 cm. Höjd: 100 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 19:48)
1608 7262 Spegel 1950-tal, rutig spegeldekor, ram i mahogny, Bredd: 60 cm. Höjd: 117 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 19:21)
1608 7062 Spegel 96x40cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 20:53)
1608 7314 Spegel Bronserad, 178x76 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 20:11)
1608 7034 Spegel Gustaviansk stil. Höjd: 49cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 19:00)
1608 6230 Spegel med guldbemålad ram, 80x101 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 19:07)
1608 7312 Spegel nutida, 175x45 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 18:04)
1608 7313 Spegel nutida, 80x60 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 19:47)
1608 7335 Spegel Nyrokoko, 257x80 cm
S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 19:15)
1608 6309 Spegel Nyrokoko, 86x72 cm
1608 7486 Spegel omkring 1900, Slipat glas, 118x72 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 20:19)
1608 7019 Spegel Rotting, 139x70 cm
1608 7170 Spegelhylla med hängare och hyllor, Bredd: 62 cm. Höjd: 40 cm. Djup: 9 cm ca
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 20:21)
1608 7496 Ställ Orientaliskt, Trä, 21, djup: 10 cm, höjd: 14 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 20:07)
1608 7281 Stolar 4 st, "Premium Newport Furniture", Etiketterade
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 19:56)
1608 7516 Stolar 8 st, mahogny, olika klädsel
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 20:49)
1608 7402 Stolar ett par, Barockstil, 180-tal
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 19:42)
1608 6411 Stolar ett par, Bauhausmodell, stålrör, med rotting i rygg och sits
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 20:05)
1608 7023 Stolar ett par, Jan Hallberg, Edsby verken, Teak. Höjd: ca 41/43-78 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 18:48)
1608 7415 Stolar ett par, Johansson Design, Eye + bord. Höjd: 63 cm
1608 7154 Stolar Ett par, nutida, stomme i trä, sits och rygg av flätad rotting
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 20:40)
1608 7075 Strindbergslampa mässing. Höjd: 41cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 19:14)
1608 7009 Taburett Karl Johanstil. Längd: 63,5 cm, djup: 36 cm, höjd: 59 cm, sits: 43 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 19:11)
1608 7483 Taburett rokokostil, bemålad. Längd: 55 cm, djup: 37 cm, höjd: 42 cm
1608 7094 Takarmatur "Kostalampan". Höjd: 44cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 20:45)
1608 6252 Takarmatur Arne Jacobsen (1902-1971), Danmark. AJ-takpendel, plåt lackerad i grått, Louis Poulsen, etikettmärkt. Höjd: ca 20 cm. Diameter: 50 cm ca
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 20:14)
1608 7451 Takarmatur glas. Höjd: 35 ca
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 20:22)
1608 7458 Takarmatur Havlova Milanda, "Rythmic", Vest Leuchten, Österrike. Lampskärm i plast, modellen formgiven 1969. Diameter: ca 60 cm, höjd ca 65 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 18:37)
1608 7393 Takarmatur Korgmodell, prismor. Höjd: 45 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 20:51)
1608 7394 Takarmatur med glaskupa & prismor. Diameter: 38 cm, höjd: 40 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 19:44)
1608 7250 Takarmatur med prismor, H 90 ca. Längd: 93 cm, djup: 39 cm
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 18:25)
1608 6298 Takarmatur Poul Henningsen, PH 4/3 pendel, Louis Poulsen, vitlackerade lameller. Höjd: 20 cm. Diameter: 40 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 19:58)
1608 7174 Tallrikar 2 st, blåvitt, kompaniporslin. Diameter: 23 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 18:35)
1608 7161 Tallrikar 2 st, Kina. Diameter: 23,5 cm
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 20:52)
1608 7506 Tallrikar 4 st, Johnson Bros, England, "Seafare & Fish". Längd: 26 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 20:33)
1608 7197 Tavla Inramad solfjäder, modell äldre. Längd: 54,5 cm, djup: 4 cm, höjd: 30 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 19:38)
1608 6028 Tavla Textil, fönster, Gullbritt Johansson, yttermått inklusive ram: 55x75 cm
1608 7464 Tavlor 2 st, mässing. Signerade, yttermått inklusive ram: 72x04 ca
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 19:33)
1608 7283 Tavlor 2 st, omkring sekelskiftet 1900, yttermått inklusive ram: 34x26-40x35 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 18:10)
1608 7455 Tavlor 4 st, porträtt, grafik, modell äldre, yttermått inklusive ram: 30x22 - 37x29 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 19:16)
1608 5212 Teservis Utzschneider, 16 del
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 20:14)
1608 7098 Tidningsställ höjd: 40cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 18:01)
1608 6089 Tillbringare Venini, Murano, Italien. Vas i rött glas. Höjd: 20 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 18:05)
1608 7224 Tillbringare / karaff med blandare, glas. Höjd: 25 cm, längd: 40 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 20:07)
1608 7309 Toilettebord 1800-tal. Bredd: 90 cm, djup: 49 cm, höjd: 174 cm, nyckel
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 20:08)
1608 7362 Toilettebord 1950-tal, teak. Bredd: 95 cm. Djup: 38 cm, höjd: 72-112
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 20:17)
1608 7400 Toilettebord Gustaviansk stil, mahogny. Bredd: 100 cm, djup: 48 cm, höjd: 68 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 19:17)
1608 7526 Toilettebord runt 1900-talets mitt. Bredd: 100 cm. Djup: 43 cm, höjd: 75 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 19:53)
1608 7060 Trädgårdsmöbler 6 st stolar + bord. Längd: cm. Djup: cm. Höjd: cm
S�ldes f�r 5.800 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 21:05)
1608 6403 Träsnitt Hugo Gehlin (1889-1953), Sverige. Studie. Signerad, ej numrerad. Träsnitt, 26x19,5 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 18:18)
1608 7504 Träsnitt Oscar Cleve (1906-1991), Sverige. Flicka i hatt. Signerad, numrerad 25/200. Bildmått: 20x26 cm, yttermått inklusive ram: 38x41 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 19:28)
1608 7475 Tryck Christo, "Wrapped trees", bildmått: 69x53 cm, yttermått inklusive ram: 81x61 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 20:56)
1608 7292 Tusch Arthur Sjögren (1874-1951), "Sven i Helvete", Porträtt av General Sven Lagerberg, 56x41 cm, yttermått inklusive ram: 66x51 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 20:26)
1608 7293 Tusch Elias Erdtman (1862-1945), Sverige. "motiv från Godesberg am Rhein". Signerad, daterad -93. Bildmått: 10x17 cm, yttermått inklusive ram: 28x37 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 20:14)
1608 6250 Urna + fat, 2 delar, biskviporslin. Diameter: 22,5 cm, f. 30 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 20:01)
1608 7290 Utomhuskamin höjd: 120 cm
S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 18:02)
1608 7381 Väggpendyl gustaviansk stil, förgylld. Höjd: 68 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 18:07)
1608 6427 Väggrelief brons, St Göran & Draken, 11x13 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 18:06)
1608 7242 Väggrelief Bror Bonfils, metall, 1950-tal, yttermått inklusive ram: 23x23 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 19:06)
1608 7169 Väggrelief Trä, Japan, Daruma, 96x55 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 18:11)
1608 7086 Väggur höjd: 66 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 20:40)
1608 7372 Vas + kopp med fat+ porslin, Kina, fam. Rose, + Fat, Kina, 1900-talets mitt. Höjd: 16 cm, resp. Diameter: 22 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 18:14)
1608 7177 Vas Alf Wallander (1862-1914), Sverige. Blomsterdekor, keramik. Höjd: 20 cm
1608 7117 Vas Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Rörstrand. Höjd: 23cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 20:39)
1608 6174 Vas brons, Kina. Höjd: 20 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 18:32)
1608 7223 Vas Carl-Harry Stålhane (1920-1990), Sverige. Brunglaserat stengods, märkt, CHS CEO Rörstrand, 2: a sortering. Diameter: 15 cm. Höjd: 17 cm
1608 7276 Vas Edgar Böckman (1890-1981), Sverige. Stengods. Höjd: 28 cm
S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 20:53)
1608 7497 Vas Guldvaruhuset, Tenn, 1947. Höjd: 19 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 20:26)
1608 6170 Vas Gustavsberg, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Höjd: 8 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 18:05)
1608 7269 Vas Gustavsberg, Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Höjd: 22 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 18:17)
1608 7211 Vas Iittala, Alvar Aalto (1898-1976), Finland. Savoy. Längd: 15 cm. Höjd: 12 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 20:50)
1608 5032 Vas med lock, 1900-tal, gröntonat glas, delvis bemålad och förgylld. Höjd: 37 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 18:43)
1608 7005 Vas nysilver, med glasinsats, graverad. Höjd: 39 cm
1608 7342 Vas Rörstrand, Satsumadekor. Höjd: 32 cm
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 18:19)
1608 6338 Vas Vicke Lindstrand (1904-1983), Sverige. Orrefors, glas med etsad dekor av skepp. Diameter: 18 cm, höjd: 27 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 21:01)
1608 7221 Vas Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Gustavsberg, diameter: 19, höjd: 21 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 18:52)
1608 7153 Vaser + fat & skålar, 12 delar, Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Argenta, Gustavsberg. Stengods, grön glasyr med målad silverdekor. Höjd: 7-15,5, diameter: 6-9 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 19:31)
1608 7218 Vaser 2 st, Jugend, "Dessin: Alf Wallander", Rörstrand. Höjd: 29-37 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 19:43)
1608 7217 Vaser 3 st, Jugend, Trollslända, Rörstrand. Höjd: 8 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 20:12)
1608 7264 Vaser Ett par, turkost opalinglas. Höjd: 36 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 19:23)
1608 7200 Vinkanna glas / nysilver, omkring 1900. Höjd: 30 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 19:03)
1608 7383 Vinkylare nysilver. Höjd: 26 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 20:26)
1608 6157 Vykort/brevkort ca 1000 st
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 25 mars 2024 18:42)